Inkontinenciou trpí každá štvrtá žena: Ako sa s ňou vysporiadať?

Život nám znepríjemňuje kadečo, jednou z častých komplikácií je i inkontinencia. A keďže ňou trpí každá štvrtá žena, nie je to vôbec problém zanedbateľný.

Ako sa s nechceným únikom moču najlepšie vysporiadať, aby sme mohli žiť aj naďalej bez väčších obmedzení?

Život s inkontinenciou

Každá štvrtá dospelá žena má skutočne nejaký problém so samovoľným únikom moču. Môže ísť o nepatrné úniky, ale aj o výraznejší prejav, kedy už hovoríme o inkontinencii. Bez ohľadu na to, v akom veku a z akého dôvodu Vám samovoľne uniká moč, príjemné to rozhodne nie je. Inkontinencia v rodine je totiž problémom, s ktorým sa musí vysporiadať nielen osoba, ktorá tým trpí, ale aj jej najbližší. Najmä v prípade, ak sa jedná o inkontinenciu urgentnú. Čo teda robiť a ako s tým bojovať, aby mohol život prebiehať aj naďalej tak, ako sme boli zvyknutí, respektíve aspoň  do určitej miery?

Inkontinencia nie je hanba

Úniky moču sú určite nepríjemné a nežiadúce, ale hanbiť sa za túto zdravotnú komplikáciu nikomu nepomôže. Práve naopak, iba včasná diagnostika odborníkom a používanie vhodných inkontinenčných produktov vedia napomôcť tomu, aby sme sa s inkontinenciou čo najskôr a najlepšie vyrovnali.

Obzvlášť pre ženy po päťdesiatke býva zložité priznať tento problém. Mnohé sa hanbia hovoriť o tom s kýmkoľvek, nieto si ešte v lekárni zakúpiť absorbčné pomôcky pre inkontinentných.

Ale inkontinencia nie je žiadna hanba a trpí ňou viac ľudí, ako by sme si mysleli. Celosvetovo to vychádza na každú štvrtú ženu, pričom najčastejšie sa objavuje práve u belošiek. Mnohé štúdie totiž ukázali, že u černošiek, Ázijčaniek alebo u hispánskych žien je výskyt inkontinencie predsa len o čosi nižší než u žien so svetlejšou farbou pokožky.

Pokiaľ ide o mužov, im moč uniká prirodzene omnoho komplikovanejšie, a to aj vo vyššom veku. Aj preto týmto problémom trpí „len“  približne osem percent mužov, zväčša v dôchodcovskom veku.

Nohavičky pre inkontinentných

Napriek tomu, že inkontinencia postihuje viac ženy ako chlapov, na trhu sú urologické pomôcky pre všetkých. Dôležité je si preto vybrať správne, aby sme nevhodne zvolenou vložkou či kozmetikou nezanedbali intímnu hygienu a neprivodili si ďalšie zdravotné komplikácie. Pri inkontinencii je skutočne nevyhnutné dbať na zvýšenú starostlivosť, obzvlášť intímnych partií, kedže moč pôsobí veľmi agresívne. Samotní lekári preto zvyčajne odporúčajú pacientom zvoliť kvalitné nohavičky TENA pre ženy, vložky správnej veľkosti a rozhodne určené na urologické, nie menštruačné problémy.

Muži a inkontinencia

Ako už bolo spomenuté, percentuálne sú na tom s inkontinenciou muži výrazne lepšie ako ženy. To však neznamená, že sú celkom „v suchu“. Aj chlapov môže vplyvom zranení či ako sprievodný jav iného, závažnejšieho zdravotného problému nechcený únik moču postretnúť. V takom prípade je opäť najdôležitejšie čo najskôr vyhľadať odbornú pomoc a riešiť vzniknutú situáciu s chladnou hlavou. Hoci to nie je nič príjemné, inkontinencia nie je koniec sveta ani Vášho života, len sa s ňou musíte naučiť žiť. Dôstojne a prakticky bez obmedzení. Pomôžu Vám v tom aj vhodne zvolené plienkové nohavičky pre mužov či kozmetika používaná pri únikoch moču. Najmä však pozitívny prístup a odhodlanie, že sa nenecháte ničím, ani samovoľným únikom moču obmedzovať.

 

About the author