Milada Karasová – hviezda socializmu

Krásna blondína s postavou “krv a mlieko”, Češka Milada Karasová, bola jednou z najznámejších manekýnok rokov socialistických.

Jej hviezdny nástup, podobne ako u iných dievčat, prišiel v 70. rokoch 20. storočia, kedy sa v komunistickom Československu začala šiť a propagovať aj iná (luxusnejšia) móda určená najmä pre elitu (manželky diplomatov a obľúbené herečky). A tieto modely musel niekto predviesť. Niekto na úrovni.

Hviezda bez hviezdneho zárobku

Miladu Karasovú, tak ako ďalšie vychytené manekýnky tej doby, zamestnával ÚBOK. Išlo o exkluzívne manekýnky propagujúce najdražší tovar. Tých najlepších bolo len zopár. 

Módu vtedy nepredvádzali nedospelé dievčatá, najžiadanejšie boli dvadsaťročné ženy, ktoré by luxusné kúsky vedeli dôstojne odprezentovať. Platilo, že čím “normálnejšia postava”, tým väčší úspech.

Manekýnka nebola vnímaná ako dnes. Nijaké hviezdne maniere, personál okolo.

Dievčatá si všetko robili samy. Šaty si nosili na prehliadky v kufroch. Podľa toho ich mohli na ulici spoznať. No sem-tam sa objavili aj na titulke niektorého z mála módnych časopisov. 

Byť modelkou znamenalo, že Vás prinajmenšom vnímali ako niekoho s podivnou prácou, v tom horšom prípade ako “ľahké dievča”. Mladé slečny k Vám nevzhliadali s božskou úctou a nechceli sa Vás nasledovať. 

Taktiež zárobky boli, v porovnaní s dnešnými topmodelkami, smiešne. Ale na tú dobu i tak nadštandardné. Za mesiac si československá manekýnka mohla zarobiť okolo 600 korún, v prípade vycestovania do zahraničia aj viac (diéty sa vyplácali vo forme tuzexových poukážok).

Mama modelka

Sama Milada sa stala vyhľadávanou manekýnkou až po pôrode dcérky, v 22 rokoch. Dnes nepredstaviteľné, vtedy úplne normálne. Byť vydatou ženou, prípadne mať pečiatku v občianskom preukaze, to bola nutnosť. Bez toho to skrátka nešlo.

Aj Milada, keď sa rozviedla, ostala zrazu na voľnej nohe, čo bolo nežiadúce. Preto ju „naoko“ zamestnali ako upratovačku kožušníci, pre ktorých predvádzala, aby mohla aj naďalej robiť manekýnku.

Konkurencia nebola

Manekýnky medzi sebou nepociťovali rivalitu. Asi preto, že o tejto profesii sa veľa nevedelo a nebolo to niečo, čo by mladé dievča chcelo (či malo chcieť) robiť.

Jedine v zahraničí sa aj naše manekýnky aspoň na chvíľu cítili ako hviezdy. Najviac v Rusku. Tam boli obletované a vítané transparentmi.

ceskoslovensko modelka

Vyťažila zo skúseností

Milada Karasová sa preslávila nielen ako jedna z najvyhľadávanejších manekýnok éry socializmu, ale aj ako zakladateľka modelngovej agentúry Czechoslovak Models. Vďaka nej boli objavené svetoznáme topmodelky rokov deväťdesiatych, Tereza Maxová či Eva Herzigová.

Zdroj a foto: prozeny.blesk.cz

About the author