Naomi Sims – revolúcia v módnom priemysle

Legenda modelingu Naomi Sims sa narodila v roku 1949 v Oxforde, Mississippi. Už v trinástich merala vyše päť stôp a spolužiaci si ju preto doberali. V Pensylvánii, kde študovala, sa jej vysmievali aj pre jej južanský prízvuk. K tomu všetkému bola ešte Afroameričanka.

Naomi vynikala nielen nezvyčajne štíhlou a vysokou postavou, ale predovšetkým bystrosťou a silnou kresťanskou vierou, vďaka čomu ju len tak niečo nezlomilo.

Tŕnistá cesta k modelingu

Naomi Sims, podobne ako mnohé iné krásavice, sa presťahovala do New Yorku. Prišla však za štúdiom, chcela sa stať dizajnérkou. Ako jej dochádzali financie, skúsila šťastie v modelingu. Písal sa rok 1967 a v Spojených štátoch amerických vládli ešte silné rasistické nálady. To pocítila aj Naomi, keď ju nechceli prijať v žiadnej modelingovej agentúre.

I tu si pomohla svojou nadpriemernou inteligenciou. Sama kontaktovala fotografov, bez agenta. Jeden, Gosta Peterson, známy inovátor a zhodou okolností aj manžel módnej redaktorky Pat Peterson (The New York Times), sa čiernej krásky Naomi Sims nezľakol, práve naopak, pričinil sa o to, aby bola prvou Afroameričankou v módnej prílohe The New York Times.

Hoci Sims zaznamenala tento obrovský úspech, cesta za slávou bola pre ňu naďalej tŕnistá. Odmietli s ňou spolupracovať Fordovci (bývalá hviezdna modelka 50. rokov Sunny Harnett, ktorá pre nich v tej dobe pracovala ako asistentka), aj Wilhelmina s jej novozaloženou agentúrou.

Naomi sa aspoň podarilo s Wilhelminou dohodnúť, aby mohla používať kontaktné údaje jej agentúry.

Oplatilo sa!

Za krátky čas ju sama Wilhelmina kontaktovala, aby sa dohodli na spolupráci, keďže ponuky pre Sims sa začali rýchlo hrnúť.

Naomi tak svojou odhodlanosťou otvorila dvere ďalším tmavým modelkám (Pat Cleveland, Beverly Johnson, Grace Jones, Bethann Hardison).

Úspechy

Objavila sa na obálke časopisu Life (ako vôbec prvá Afroamerička), nasledovali Essence, Cosmopolitan.  V roku 1969 a 1970 získala prestížne ocenenie Model Of The Year Award.

Prejavili o ňu záujem aj vo filme, ponúkli jej hlavnú úlohu Kleopatry, čo však ona po prečítaní scenára, ktorý bol plný rasizmu, odmietla.

Napokon, po neustálom prekonávaní predsudkov v módnom biznise, kde vládli klebety, drogy a nerovné podmienky, sa rozhodla po nafotení poslednej titulky pre Cosmopolitan odísť do predčasného modelingového dôchodku.

Začala vlastné podnikanie. V roku 1973 založila kozmetickú líniu zameranú špeciálne na etnické ženy.

Taktiež je autorkou niekoľkých úspešných kníh o modelingu, zdraví, kráse, ale i o tom, ako sa stať úspešnou čiernou ženou.

Angažovala sa aj v pomoci menej šťastným, pomáhala drogovo závislým, vojnovým veteránom z Vietnamu i deťom získať kvalitnejšie vzdelanie.

“Biely” manžel

Hoci Naomi dlho bojovala s odmietaním pre tmavšiu farbu pleti, sama sa rasistkou nikdy nestala. To dosvedčuje aj jej manželstvo s belochom, obchodníkom s umením (Michaelom Findlayom). Pár spolu čelil kritike a opovrhovaniu. V čase, keď sa vzali (1973), boli totiž mnohofarebné manželstvá stále tabu.

Mali spolu jedného syna, no v roku 1991 sa napokon rozviedli.

Priekopníčka Naomi Sims umrela vo veku 61 rokov v New Jersey na rakovinu prsníka.

Jej odkaz však žije dodnes.

Zdroj: thefashioninsider.com

Foto: fashionbombdaily.com               

About the author