Ako sa starať o kabelku?

Každá žena má vo svojom šatníku hneď niekoľko kabeliek. Sú základom každého outfitu a jeho neodmysliteľnou súčasťou. Kabelky sú praktické, ale zároveň aj spĺňajú svoju estetickú funkciu. Akonáhle ju však začnete nosiť o čosi intenzívnejšie, postupne sa na nej začnú objavovať známky používania a z kabelky sa začína vytrácať jej lesk a pôvodné čaro.

 

Základné pravidlá pri starostlivosti

Základom je odloženie kabelky tým spôsobom, že sa nedeformuje jej tvar a je uložená prirodzene. Pravidelne z nej odložte všetky veci, nezabudnite vyložiť rôzne hranaté a ťažké predmety, ktoré by jej mohli ublížiť. Ak nepoužívate ochranné vrecká, neukladajte Vaše kožené kabelky vedľa seba. Na svetlej kabelke môžu byť pokojne odtlačky od tmavšej kabelky. Platí to ja v prípade predmetov, ktoré ukladáte do kabelky, napríklad rôznych kozmetických výrobkov, ktoré môžu “púšťať” svoju farbu do vnútra kabelky a tým ju znehodnocovať.

 

Starostlivosť o kabelku podľa materiálov

72a-700x700Pri starostlivosti rozhoduje takmer vždy materiál, z ktorého je kabelka vyrobená. Ekologická koža vyžaduje pritom najmenšiu starostlivosť. ľahko ju očistíte saponátovým roztokom a následne utriete so suchou handričkou. Textilnú kabelku zasa očistíte pomocou vlhkej handričky, taktiež môžete použiť kefu s jemnými štetinami alebo špeciálne spreje na textil. To isté platí aj v prípade cestovných tašiek vyrobených z textilu či kože, ktoré potrebujú podobnú starostlivosť.

 

Zipsy a kovové ozdoby

Súčasťou každej dámskej aj listovej kabelky sú zipy, o ktoré sa taktiež treba dôkladne starať. Zips by sa nemal zasekávať a mal by byť dostatočne odolný. V tomto prípade je skvelý najmä včelí vosk, ktorý zips premaže a predĺži mu životnosť.

Ak sa napríklad kabelka premočí, často na nej zostanú nepekné škvrny viditeľné po vode. Pokojne ju však navlhčite parou a nechajte vyschnúť v izbovej teplote.

About the author