Čím si najviac ničíte chodidlá a kolená

Väčšina ľudí pripisuje bolesti chodidiel a kolien pribúdajúcemu veku. Ak by bola táto myšlienka pravdivá, tak by sme po uliciach videli všetkých starších ľudí ako krívajú a chodia len s pomocou barly. Pravda je iná. Bolesti chodidiel a kolien si privodíte sami, a to dennými činnosťami, o ktorých ani netušíte, že vám škodia. Viete, čím si najviac kolená a chodidlá ničíte?

Činnosti, ktorými si ničíte chodidlá

Chodidlá si ničíte hlave nosením nevhodnej obuvi. Raz a navždy si zapamätajte, že vychádzková obuv patrí na vychádzka a turistická obuv na turistiku. Dámy si tiež musia uvedomiť, že vysoké opätky nie sú vhodné na denné nosenie. Ideálny opätok by mal byť vysoký okolo 5 cm. Veľmi nesprávne je tiež to, keď nosíte príliš staré topánky. Niektorí ľudia si myslia, že staré, vychodené topánky sú pre nich najlepšou voľbou. Nie je to tak, pretože takáto obuv má zničenú nielen stielku, ale tiež podošvu, ktorá by mala za normálnych okolností brániť otrasom pri chôdzi. Ak je veľmi vychodená, svoju funkciu neplní. Výber topánok vždy podriaďte tomu, na aký účel budú slúžiť. V obchodoch nájdete obuv na behanie, na tenis, na turistiku. Názvy obuvi nie sú len marketingový ťah. Obuv určená na špeciálne aktivity má strih, materiály i podošvu prispôsobené danej činnosti. Napríklad turistické topánky sú vodovzdorné, majú protišmykovú podošvu a viazanie, ktoré spevňuje celé chodidlo. Všímajte si tiež to či sú topánky určené pre dámy, pánov, deti. Opäť ide o to, že dámska turistická obuv je prispôsobená dámskemu chodidlu a pánska pánskemu. Začali vás chodidlá napriek dodržiavaniu pravidiel bolieť? Ihneď navštívte lekára a odhaľte príčiny bolestí.

Činnosti, ktorými si ničíte kolená

Kolená dokážu zničiť podobne ako chodidlá nesprávne topánky. Hlavne bežci by si mali dávať pozor na to, aké topánky pri behu používajú. Nemusíte však veriť poverám, že pri športe si zničíte kĺby. Najlepšie spravíte, keď začnete cvičiť pod dohľadom odborníkov. Jedine správne prevedený cvik je zárukou, že si neublížite. Sami lekári vám potvrdia, že kolenám škodí aj nečinnosť. V minulosti sa ľudia neustále hýbali, všade chodili peši, pracovali na poli a s kolenami problémy nemali. Ak máte sedavé zamestnanie, musíte nedostatok pohybu kompenzovať po práci. Šetrná ku kolenám je cyklistika či obyčajná chôdza. Okrem nedostatku pohybu ohrozujú vaše kolená nadváha a jednotvárna strava. Samozrejme, že kolená často bolia kvôli začínajúcim ochoreniam kĺbov, ide napríklad o artitídu či osteoporózu. Včasne nastavená liečba dokáže degeneráciu kĺbov zastaviť alebo spomaliť.

 

 

About the author