Čo musí obsahovať kvalitná kozmetika?

Poznáte ten pocit, keď hľadáte pre seba ideálnu kozmetiku, no neviete si vybrať, nakoľko je na trhu dostupných príliš veľa produktov? Poprípade veľakrát stojíte pred regálom, alebo si prezeráte produkty online, no stále neviete, čo je pre vás vhodné. V tomto článku popíšeme základy, ktoré vám pomôžu odlíšiť kvalitnú kozmetiku od bežnej.

Aký je rozdiel medzi kvalitnou a bežnou kozmetikou

Rovnako ako sa odvetvie farmaceutiky neustále zlepšuje v liečbe ochorení a výrobe kvalitnejších liekov, progres nastáva aj v liečebnej kozmetike. Či už je to lekáreň alebo online drogéria, nájdete tu pleťové krémy obsahujúce aktívne a biologické látky schopné preniknúť cez pokožku a podporiť tvorbu kolagénu, ktorý spevní pokožku.

Môžu za to niekoľkoročné výskumy, nové technológie, dobrovoľné testovanie a hlavne kvalitná výroba kozmetiky sú hlavné dôvody, ktoré odlišujú kvalitnú kozmetiku od bežnej.

Ako zvoliť kozmetické prípravky

Ak máte zdravú pokožku, je to pre vás ľahšie, nakoľko kozmetika funguje ako prevencia voči kožným chorobám. Najdôležitejšie je, aby ste pravidelne hydratovali pokožku a dodržiavali pravidelnú hygienu. Vyhýbajte sa dráždivým zložkám ako sú parabené a ďalšie konzervanty, ktoré sú častými alergénmi.

Aké zložky musí obsahovať kozmetický prípravok:

  • základná látka (s ktorou sú primiešané ďalšie látky),
  • voda, ak ide o tekutú kozmetiku ako sú šampóny,
  • tukové zložky pre tuhú kozmetiku (mydlá) a polotuhé (krémy),
  • glycerol/glycerín, zabraňujúci vysušeniu pokožky,
  • liehové zložky ako napr. alkohol – ethanol.

Aké produkty zvoliť ak máte zdravú pokožku:

  • proti akné – žihľava alebo čajovníkový olej,
  • proti zápalu kožekonopa, tanín, lopúch lekársky, repík lekársky,
  • premastenie pokožky – oleje a vosky ako olivový olej, arašidový olej, ľanový olej alebo argánový olej,
  • podpora rastu vlasov – kofeín, vitamín B1, B5 alebo B6.

Čo zvoliť na citlivú pokožku

Ak máte pokožku, ktorá trpí svrbením, ľahko sa začervená, v horšom prípade sa na nejtvoria hnisavé rany, preležaniny alebo iné následky chorobou, musíte si vybrať mydlo s nižšou hodnotou pH okolo 5,5.

Medzi takéto produkty, ktoré nájdete aj na bugy, patria telové mlieka, sprchové gély bez zásaditej zložky alebo detské mydlá. Takéto prípravky obsahujú čistiacu zložku, mydlotvornú zložku alebo tukovú zložku, ktorá premasťuje kožu.

Prírodné a syntetické zložky, ako ich rozlíšiť?

Kozmetika s prírodnými zložkami je spravidla kvalitnejšia a prirodzenejšia pre kožu. Zložky prírodného pôvodu sú živočíšne a rastlinné oleje, tinktúry, éterické oleje a propolis.

 

 

 

 

 

 

About the author