Dentálna hygiena u zubára: Čo môžete očakávať?

Dentálna hygiena by mala byť pravidelnou súčasťou starostlivosti o chrup, podobne ako preventívna prehliadka u zubného lekára. Čo môžete očakávať od pravidelnej profesionálnej dentálnej hygieny?

Ako prebieha dentálna hygiena?

Dentálna hygiena je súbor úkov, ktorými vám dentálny hygienik alebo zubný lekár odstráni z povrchu zubov povlak a zubný kameň. Po dôkladnom vyčistení zubov od nečistôt a zubného kameňa sa zuby pieskujú. Pieskovanie pomocou systému Air Flow odstraňuje z povrchu zubov nečistoty a nežiaduce zafarbenie spôsobené životným štýlom. Časté pitie kávy, červeného vína alebo fajčenie postupne zafarbuje zuby a vytvára nepekné škvrny.

Na odstránenie výrazného zafarbenia zubov samozrejme nestačí len dentálna hygiena. Podľa individuálnej konzultácie vám lekár odporučí vhodné bielenie zubov. Pravidelná dentálna hygiena však pôsobí ako prevencia pred vznikom silného zafarbenia.

Mnoho ľudí má pred dentálnou hygienou strach z bolesti. Dentálna hygiena je vo všeobecnosti bezbolestný úkon. Ak cítite počas zákroku bolesť alebo citlivosť, môže sa jednať o mierne podráždenie vyvolané pieskovaním.

Bolestivé môžu byť zákroky u pacientov s veľkým množstvom zubného kameňa alebo neošetreným zubným kazom.

Zdravé ďasná a menšie riziko zubného kazu

Dentálna hygiena je preventívny stomatologický zákrok. Čisté zuby sa nekazia a nespôsobujú zápaly v ústnej dutine, napríklad paradentózu.

Paradentóza je zápalové ochorenie v ústnej dutine, ktoré môže pri nedostatočnej liečbe viesť až k strate zubu.

Dentálna hygiena sa samozrejme odporúča aj pre pacientov, ktorí už zubné implantáty majú. Rovnako ako na prirodzené zuby, aj na implantáty pôsobí dentálna hygiena ako prevencia. Zápaly môžu ohroziť aj vaše zubné implantáty. Pravidelnou dentálnou hygienou vo vašej zubnej ambulancii predĺžite ich životnosť a pekný vzhľad.

About the author