Jerry Hall – modelingová superstar

Nádherná blondínka z Texasu, ktorú registrujú aj hudobní fanúšikovia. Vyše dvadsať rokov stála po boku Micka Jaggera, porodila mu štyri deti a hoci už ubehol nejaký čas od ich rozchodu, pre mnoho ľudí ostane navždy tou, čo bola ženou speváka Rolling Stones.

Jerry Hall však stojí za pozornosť aj pre iné (významnejšie) úspechy v jej živote. Sama ale za najväčší úspech považuje svoje štyri deti.

Texasanka v Paríži

Jerry Hall (narodená v roku 1956) je jednou z piatich sestier (spolu s dvojčaťom Terry boli najmladšie) rodiny povojnového veterána (ktorý sa z vojny nikdy nespamätal) a zasnívanej matky (milovníčky filmov).

Otec trpel posttraumatickým syndrómom, dcéry bil, a tak nečudo, že každá postupne z domu odišla. Jerry sa na to odhodlala krátko pred sedemnástimi narodeninami. Vyzbrojená radami od mamy i Fordovej agentúry, trochou peňazí a silnou túžbou stať sa úspešnou modelkou, si to namierila rovno do Francúzska.

Bol to jej vôbec prvý let lietadlom. Na radu matky (mali spolu napozerané nespočetné množstvo filmov, ako napríklad titul Chyťte zlodeja) sa vybrala na Francúzsku riviéru. Veď kde inde by ju mali objaviť?

Z posledných peňazí si kúpila ružové háčkované plavky, nahodila vysoké opätky a vyvalila sa na pláž v Saint-Tropez. Netrvalo dlho a sny sa stali skutočnosťou, keď ju oslovil modelingový agent s otázkou: „Chceš byť modelkou?

Šťastie, náhoda či jednoducho osud?

Potom už jej kroky viedli do centra módy, do Paríža. Tam ju na začiatku kariéry fotil Helmut Newton, ktorý mladučkú a neskúsenú Jerry navliekol do kože, k tomu pripojil bičíky a reťaze. Chcel ju naštylizovať do roly otrokyne, čo Jerry Hall vyľakalo. S hrôzou a plačom sa ho pýtala, či idú fotiť porno. Odpovedal jej, že nie, pretože pôjde iba o umenie.

A tak prestala pochybovať a brány modelingu sa jej otvorili dokorán.

Nikdy si nemyslela, že bude slávna

Áno, jej túžbou bolo stať sa modelkou, no nikdy vraj nepredpokladala, že sa tomu bude venovať tak dlho. Nanajvýš päť rokov a koniec, také boli jej najodvážnejšie prognózy.

Omyl a ešte aký veľký!

Prvú obálku pre Vogue nafotila už v roku 1974, potom prišla na rad škandalózna reklama pre Yves Saint Laurent.

Tam si ju všimol aj spevák Bryan Ferry,  s ktorým sa do seba krátko nato zamilovali.

O rok už boli zasnúbení.

Nebyť osudového stretnutia s rockerom Jaggerom, ktovie, ako by to dopadlo…

NPG x30177; Mick Jagger; Jerry Hall by Norman Parkinson

Osudový Mick

Dalo by sa povedať, že Jerry Hall do výraznej miery ovplyvnila životy dvoch veľkých hudobníkov, Ferryho i Jaggera. Toho prvého opustila kvôli druhému, aby bola následne podvádzaná.

Jerry však ani po rokoch na Micka nepovedala krivé slovko.

Tiež je na nej sympatické, že v rokoch, kedy boli drogy skoro nutnosť, ich razantne odmietla, dokonca i od Micka žiadala, aby prestal s heroínom. Ako tvrdí, drog sa vždy bála a nikdy nerozumela potrebe ich brať, keď rovnaká (ak nie väčšia zábava) je posedieť si s priateľmi pri poháriku dobrého červeného vína.

22 rokov trvajúci turbulentný vzťah, z ktorého vzišli štyri deti a nejaké hity Rolling Stones, sa napokon skončil zrušením. To Jerry hnevalo možno aj viac ako záletníctvo jej muža. Keďže nemali uzatvorené manželstvo v klasickom duchu (brali sa na Bali), britské súdy nemali čo rozviesť, ich zväzok totiž právne neuznali.

Napriek všetkým krivdám Jerry Hall nezanevrela ani na expartnera (rozišli sa v 1999), ani na Veľkú Britániu, ktorá sa stala jej druhým domovom, ba ani na ľudí, čo ju vždy vnímali len ako pekný prívesok na krku megahviezdy.

Jerry je minimálne rovnaká hviezda so všetkými jej modelingovými a hereckými úspechmi (svoj sen hrať si splnila až neskôr, keď aktívnu dráhu modelky zavesila na klinec).

Nespočetné titulky všetkých svetoznámych magazínov i to, že dodnes sa z času na čas objaví v reklamnej kampani (naposledy pre švédsku módnu značku H&M, kde pózovala aj s dcérou, tiež známou modelkou Georgiou May Jagger) sú jasným dôkazom toho, že tieň supermodelky 70. rokov i partnerky slávneho muža minimálne preskočila, ak nie úplne zatienila.

Krásna je aj dnes, s vráskami, odmietajúca botox (veď čo by to už bola za herečku) i nadávky na Jaggera. Tvrdí, že hoci ako partner nebol príliš spoľahlivý, otec je vynikajúci.

Fakt, že cez problémy sa dokázala preniesť a dodnes ostali priateľmi, vypovedá o všetkom. Klobúk dole pred touto krásnou ženou. 

Zdroj: vogue.com, marieclaire.com, theguardian.com  

Foto: getthegloss.com, intothegloss.com

About the author