Linda Evangelista – modelingový chameleón

Kanaďanka s talianskými koreňmi spôsobila na svetovej scéne modelingu poriadny rozruch. Svojimi extravagantnými účesmi, zmenami vizáže, ale aj provokujúcimi vyjadreniami.

Rodená modelka

Niektoré dievčatá berú modeling iba ako nutnosť, spôsob obživy a časom majú iné, väčšie ambície. Iné k nemu pričuchnú náhodou a pozornosť sa im zapáči. Linda (a pár ďalších) odjakživa túžila byť hviezdou mól a dodnes je hrdá na to, že bola a je modelkou.

Narodila sa v kanadskom meste St. Catharines (1965) talianskym emigrantom. Vyrastala v robotníckej a prísne katolíckej rodine, preto nečudo, že sa už veľmi skoro túžila vymknúť spod pravidiel.

Ako dvanásťročná pracovala pre modelingovú agentúru v Toronte, o štyri roky neskôr ju objavil hľadač modeliek z Elite Model Management.

Podpísala zmluvu v New Yorku a odletela do Paríža (1984).

Úspechy

Úspešne sa prepracovala medzi modelingovú špičku, aj vďaka ochote a schopnosti meniť vzhľad na požiadanie. To sa síce niektorým klientom nepáčilo (po radikálnom ostrihaní prišla o niektoré dohodnuté prehliadky), no iní ju práve preto milovali.

Linda počas svojej dlhej a veľmi bohatej kariéry zdobila viac ako 600 obálok časopisov po celom svete.

Vystupovala aj v klipoch speváka Georga Michaela.

Okrem toho bola hviezdou prehliadok a najznámejších módnych domov (Gianni Versace, svetový návrhár, ju miloval).

Fotili ju tí najlepší (Richard Avedon, Peter Lindbergh, Patrick Demalchelier).

Propagovala Chloé (Karl Lagerfeld) a tiež podpísala exkluzívnu zmluvu so značkou Clariol.

V roku 2007 sa dohodla na spolupráci s parížskym kozmetickým gigantom L´Oreal Paris.

Linda si počas svojej kariéry mohla vždy vyberať a bola si toho aj náležite vedomá. Svetoznámou sa stalo jej vyjadrenie pre Vogue (tak trochu vystihujúce všetky supermodelky tých čias):

„Nezobudíme sa za menej než 10.000 dolárov na deň.“

Modelkou až do smrti

Linda sa netají tým, že nemá iné ambície, než byť modelkou. Stále je žiadaná, preto o zmene povolania ani neuvažuje. Pre všetkých milovníkov módy vydala knihu s názvom Evangelista, kde popisuje svoje modelingové úspechy s množstvom pridaných fotografií.

Navyše, nie je to tak dávno, čo sa jej splnil najväčší sen, byť konečne matkou, a tak od roku 2006 vychováva jediného syna, svoju najväčšiu lásku.

S mužmi sa dosť natrápila. Veľa vzťahov jej nevyšlo.

Bola manželkou (vydávala sa ako 22-ročná) výkonného riaditeľa agentúry Elite Model Geralda Marieho (rozviedli sa v roku 1993). Neskôr nadviazala 6-ročný vzťah s hercom Kylom MacLachlanom.

Randila aj s francúzskym futbalovým brankárom Fabienom Barthezom, s ktorým otehotnela, bohužiaľ, v šiestom mesiaci gravidity potratila a krátko nato sa rozpadol aj jej vzťah s hviezdnym futbalistom. Linda sa potom na čas stiahla z očí verejnosti.

V roku 2006 však priviedla na svet svojho prvorodeného (a jediného) syna. V dobe tehotenstva sa objavila aj na titulke Vogue.

Najprv meno otca prezradiť nechcela, neskôr bol z toho veľký škandál. Ukázalo sa totiž, že by ním mal byť francúzsky miliardár Francois-Henri Pinault, manžel herečky Salmy Hayek. V roku 2011 od neho modelka súdnou cestou žiadala mesačné výživné vo výške 46-tisíc dolárov.

Linda

Zdroj: zivotopis.osobnosti.cz

Foto: atlantablackstar.com, charlielemindu.com

About the author