Linda Keith – hudobná múza rokov šesťdesiatych

Ďalšia z popredných modeliek, ktoré v 60. rokoch ovplyvnili aj hudobnú tvorbu najväčších muzikantských hviezd, bola Linda Keith.

Jej meno je spájané s Rolling Stones, najmä s Keithom Richardsom, no taktiež s legendárnym Jimim Hendrixom, ktorému pomohla na vrchol.

Komplikované vzťahy, ktoré mala so známymi mužmi, do značnej miery zatienili aj jej modelingové úspechy.

Mladá Linda, veľký svet

V roku 1964 bola Linda Keith mladé a nádherné 17-ročné dievča pochádzajúce z West-Hampstead (Anglicko), ktoré začínalo svoju kariéru v britskom Vogue ako asistentka (jej modelingová dráha bola len v začiatkoch).

Keďže však odišla od svojej bohatej židovskej rodiny (nie práve v najlepšom), živila sa ako vedela.

Mala však skvelé telesné proporcie, bola chudá ako prútik, mala fotogenickú tvár a k tomu všetkému aj dobré vzťahy v šoubiznise.

Jej najlepšou priateľkou bola Sheila Klein, ktorá randila s manažérom Rolling Stones Andrew Long-Oldhamom. A bol to práve Oldham, kto chcel dať Lindu, milovníčku hudby i hudobníkov a 19-ročného Keitha Richardsa, gitaristu slávnej skupiny, dohromady. Richards sa totiž akoby o nič iné než o svoju gitaru nezaujímal.

Mladá modelka milujúca rock´n´roll ho však zaujala, podobne aj ju zdržanlivý introvert a skvelý hudobník.

Linda Keith

Slabosť na hudobníkov

V roku 1966 to začalo vo vzťahu Lindy Keith a Richardsa škrípať. Dostali sa medzi nich drogy, pričom to bola práve modelka, kto k nim inklinoval viac. Najprv marihuana, neskôr tvrdší kokaín, ale aj heroín. Všetko, s čím ste v 60. rokoch prišli do styku. Keith Richards sa však tomu bránil, no Linda jeho i seba sťahovala stále nižšie.

V roku 1967 vznikla skladba (autori Keith Richards a Brian Jones) “Ruby Tuesday”, ktorá bola akási labutia pieseň pre Lindu.

Ona totiž medzitým v New Yorku spoznala Jimiho Hendrixa, ktorému začala pomáhať v hudobnej kariére. Následne ho priviedla do Británie, kde zaznamenal obrovský úspech. Richardsa na tom všetkom nahnevalo najviac to, že Hendrixovi dala ešte aj jeho gitaru.

Neskôr to už medzi nimi išlo prudko z kopca. Richards dokonca hovoril aj s Lindinými rodičmi o tom, čo vyvádza v New Yorku. Oni to nenechali len tak. Súdom jej bola nariadená povinná psychiatrická liečba.

Hoci sa kvôli tomu na gitaristu Rolling Stones hnevala a nikdy s ním už neprehovorila, priateľka Sheila Oldham (rodená Klein) sa po rokoch vyjadrila, že Richards Linde vlastne zachránil život a ona si je toho vedomá.

Dnes je bývalá modelka a hudobná múza Linda Keith vydatá za producenta Johna Portera.

Zdroj: marieclaire.com, iorr.org  

Foto: rockcandymusic.wordpress.com

About the author