Máte v okolí energetického upíra? Ako sa mu brániť?

Stalo sa vám niekedy, že po tom, čo ste istý čas strávili s človekom, ste boli mimoriadne unavení či znechutení? Mali ste pocit, ako keby vám niekto vysal všetku energiu? Pravdepodobne ste natrafili na energetického upíra.

Kto vlastne taký upír je a ako ho rozpoznať?

Energetický upír je osoba, ktorá vás zámerne vyvedie z rovnováhy, nahnevá, zastraší či rozľútostí. V podstate nás núti k tvorbe akejsi negatívnej energie. Je to akýsi typ príživníka, ktorý sa živí cudzou energiou. Možno ste už niekedy pocítili, že sa vám točila hlava, mali ste príznaky migrény či sa vám dokonca chcelo zvracať. Energetickému upírovi sa dokonca môže podariť vysať z vás energiu len jediným pohľadom a nemusíte s ním ani viesť diskusiu. Okrem spomínaných príznakov sa môže vyskytnúť ospalosť, únava, no napriek tomu sa vám bude ťažko zaspávať. Objaviť sa môžu aj tráviace ťažkosti či hnačka. Energetický upír môže mať viacero podôb. Môže sa prejavovať ako hlučný a vulgárny človek, ktorý zámerne vytvára atmosféru strachu. Ide o istý typ diktátora.  Môže ním byť človek, ktorý tlačí svoju „obeť“ do kúta nezmyselnými otázkami. Odpovede potom len neguje a zamestnáva svoje obete zbytočnými a malichernými otázkami, pričom im nedáva čas a priestor na obranu. Energetický upír môže byť aj človek, na ktorého by ste to vôbec nepovedali, pretože je skromný a plachý. No aj takíto ľudia z vás môžu vysať energiu. Získavajú si pozornosť tak, že predstierajú nezáujem o dianie vôkol nich a častokrát sa nechávajú dlho prehovárať. Existuje aj typ energetického upíra, trpiteľa. Taký človek sa snaží navonok ukazovať, ako veľmi mu bolo ublížené či ukrivdené. Veľakrát si vymýšľa krízové a nebezpečné situácie, ktoré v nás následne vyvolajú negatívne pocity. Často sa na všetko sťažuje a zaťažuje druhých svojimi problémami.

Ako sa brániť?

Existuje niekoľko metód, ktorými sa môžete voči takýmto ľuďom brániť. Veľmi účinným spôsobom obrany je takzvané psychologické zrkadlo. Pred sebou si predstavte zrkadlo, ktoré je otočené smerom k okoliu. Všetka zlá energia, ktorú k vám energetický upír zašle sa od zrkadla odrazí naspäť smerom k nemu. Ak na vás takýto človek hovorí, všetko berte s obrovskou rezervou. Neobdivujte ho, nepýtajte sa, nešírte informácie a nerozvíjajte konverzáciu. Radšej mávnite rukou a odbite upíra jednou či dvoma vetami. Zachovajte si asertívny postoj a ukážte, že aj vy máte svoje prednosti. Ak vás upír začne otravovať svojimi problémami, pokojne mu povedzte, že vás to nezaujíma, že aj vy máte tie svoje, alebo si z neho pokojne začnite robiť žarty. Najjednoduchšie čo však môžete urobiť, je to, že si upíra nebudete absolútne všímať, čo ho dokonale odzbrojí a vy si uchováte všetku svoju energiu.

 

About the author