Modeling a jeho počiatky

Samotné slovo modelka je dnes pojmom a za jeho významom sa ukrýva sen každej mladej ženy. Kým kedysi sa naň pozeralo z výšky, dnes je bežnou profesiou, ktorá dokáže zabezpečiť slušný príjem. Byť modelkou znamená predvádzať odevy pre najznámejšie módne domy, luxusné značky, určovať trendy, byť vzorom pre milióny žien, objektom túžob chlapov na celom svete a v neposlednom rade si užívať svoj luxusný život. Aj keď neprajníci tvrdia, že pobehovanie polonahých tiel po móle si nezaslúži vynakladanie toľkých finančných prostriedkov, kompetentní vedia svoje. Pravdou zostáva, že byť modelkou nemá iba pozitíva, ukrýva sa za tým drina, odriekanie a neustále premiestňovanie sa z miesta na miesto. Tá stroho odetá atraktívna žena vedie nesmierne hektický život. 

Kedy ale modeling vlastne vznikol? A čo stálo na začiatku celej tej mašinérie, ktorá prerástla do podoby, v akej ju poznáme dnes?

Na začiatku bolo…

Pri zrode stáli odvážne ženy s krivkami vhodnými na pózovanie. V tomto smere sa nič nezmenilo, modelka musí aj dnes zapadať do istého štandardu. Aj keď v antickom Grécku, kde siahajú korene remesla manekýnok, boli trochu iné kritériá. Ženská krása a proporcie dokonalého tela sa vnímali troška inak. 

Ženy pózujúce maliarom či sochárom sa však  vtedy neoznačovali slovom modelka. To prišlo až omnoho neskôr.

Priemyselná revolúcia

Bola prelomová nielen pre módu, ale i predvádzanie samotné. Čo chcete predstaviť širšej verejnosti a predať, musíte spropagovať. Na začiatku (v 18. storočí) sa ešte modely šiat nepredvádzali na živých modelkách. Všetko sa zmenilo prehliadkou francúzskeho návrhára Paula Poireta. Ten prišiel s horúcou novinkou predvádzania skutočnými ženami a do hlavnej úlohy svojej prehliadky postavil vlastnú manželku, ktorá bola v tom čase herečkou. 

Aj časopis Vogue sa v tej dobe snažil pristupovať k móde pokrokovo, a preto kreslené obrázky  modelov šiat postupne nahrádzali fotografie modeliek.

Boom 20. storočia

Skutočná expanzia módneho biznisu nastala až v 20.storočí.

50.roky sú obdobím, ktoré možno považovať pre modeling za prelomové. V nasledujúcich dekádach sa všetko už len rozpínalo. Dnes sme sa dostali na vrchol pokrokovej pyramídy, kedy je dovolené všetko a profesia modelka/model sa stala nesmierne lukratívna.

Lisa Fonssagrives, manželka známeho fotografa I. Penna, bola ženou, ktorá sa v rozmedzí rokov 1930-1950 často objavovala na obálkach prestížnych magazínov.

modelka stara fotografia

60. roky – obdobie ultra štíhlej ikonickej Twiggy nadobro potlačili predstavy doterajšieho ženského ideálu a nastúpil trend vychudnutosti. Mnohé ženy napodobňovali svoj vzor, držali hladovky, aby sa priblížili modelkám z mól a mohli byť v šatách rovnako krásne ako dievčatá z časopisov. 

70. roky –  módne trendy ovplyvňovali najmä Spojené štáty americké. Modelky s dokonalými tváričkami, ktoré prezentovala napríklad Margo Hemingway či Janice Dickinson (sama sa označila za prvú supermodelku sveta), hýbali svetom. 

80. roky sú označované, asi aj právom, za najlepšie roky supermodeliek. Z týchto rokov si ľudia pamätajú dodnes nielen anonymné tváre, ale mená skutočných modelingových osobností. Iman, Gia Carangi, neskôr Linda Evangelista, Paulina Porizkova či Naomi Campbell. Nielen kult dokonalej a súmernej krásy sa postavil na piedestál, ale prichádzajú dovtedy nevídané typy žien. Černošky, slovanské dievčatá, chladne plavé Nemky a pravdaže nádherné Američanky.

90. roky pokračovali v započatom, dokonca tu vznikol pojem topmodelka, a tak práve z tohto obdobia poznáme aj v súčasnosti Cindy Crawford a jej nesmrteľné znamienko, Claudiu Schiffer a la Barbie, austrálsku dlhonohú Elle Macpherson, krásnu Christy Turlington, škandalóznu Kate Moss, Češku Evu Herzigovú a mnoho ďalších.

Z mnohých sú pojmy dodnes, hoci aktívny modeling zavesili na klinec už dávno. Pre reklamný biznis sú však stále zaujímavé, preto nie je nič výnimočné vidieť Claudiu Schiffer, dnes už po štyridsiatke, v reklamnom spote na nemecké auto alebo šampón na vlasy. Cindy Crawford sa zasa dala na cvičenie a ako vo všetkom, aj v tejto podnikateľskej sfére (videokazety, neskôr DVD s cvičebnými zostavami) bola výnimočne úspešná.

Iné modelingové TOP mená, ako napríklad Milla Jojovich či Rebecca Romijn, poznáme aj v súvislosti s herectvom. 

model projekt

Modelky dnes

V súčasnosti neexistuje typizácia modelky. Dominuje rôznorodosť (farba pleti, národnosť, celkový vzhľad). 

A hoci i dnes spomedzi mnohých krások vyčnievajú niektoré tváre a mená, najmä modelky predvádzajúce pre gigant Victoria´s Secret (Alessandra Ambrosio, Miranda Kerr, Adriana Lima či Giselle Budchen), kult osobnosti, taký príznačný pre koniec 20. storočia, už v súčasnom modelingu nenájdeme.

Zdroj: photogenic.sk

Foto: revue.idnes.cz, i.models.com

About the author