Plánujete dieťatko? Čo treba vedieť … ?

Každá nastávajúca maminka si prechádza pred tehotenstvom zložitým obdobím, kedy sa snaží dbať na to, aby svojmu telu dodala všetko potrebné pre správny vývoj očakávaného potomka. Platí však niekoľko zásad, ktoré napovedia, čomu sa treba pred tehotenstvom a počas tehotenstva vyvarovať, a čo je pre vývoj dieťatka najlepšie.

Možno prevládajú názory, že nie je potrebné svoje telo pred tehotenstvom pripravovať príliš špeciálne. No to vôbec neplatí. Pokiaľ plánujete otehotnieť, tak na fajčenie, alkohol a nedajbože drogy, rýchlo zabudnite! Odborné štúdie potvrdili, že fajčenie podporuje rýchlejšie starnutie vajíčok a spôsobuje tak zníženú neplodnosť fajčiarok. Pokiaľ nestihnete s fajčením prestať pred otehotnením, snažte sa svojho zlozvyku čo najskôr zbaviť. Inak hrozí dieťatku mnoho vážnych ochorení ako je napríklad astma, nízka váha či genetická vada.

Čo zaradiť do svojho jedálničku?

Ženy, ktoré majú vážne zdravotné problémy, nemusia mať obavy o svoje dieťa. Je ale nutné, aby ste váš stav konzultovali s lekárom, a to i v prípade, že netrpíte žiadnym ochorením. V tehotenstve nesmiete zabudnúť na vyváženú stravu, ktorá je pre zdravý vývoj plodu nevyhnutná.  Strava by mala byť bohatá na vitamíny, bielkoviny, esenciálne mastné kyseliny, železo a jód. Vyvarujte sa tepelne neupraveným mäsám a nepreháňajte to s vitamínovými doplnkami.

Ženám je odporúčaný príjem kyseliny listovej, ktorá znižuje riziko spontánneho potratu a niektorých vrodených vývojových chorôb. Je nevyhnutné, aby žena začala s jej užívam ešte pred samotným počatím. Tá sa nachádza v listovej zelenine, kvasniciach, ale i v pečienke.

Pokiaľ teda s partnerom plánujete dieťatko, mali by ste si uvedomiť, že počas tohto obdobia musíte byť opatrnejšia a dbať na to, aby bola vaša strava bohatá na všetky vitamíny a minerály, ktoré boli spomenuté vyššie.

didesign / Dollar Photo Club

About the author