Pole dance búra mýty, páli kalórie a konkuruje fitness centrám

Z nočného klubu do telocvične…raz možno aj do športovej haly pod piatimi olympijskými kruhmi. Pole dance už je zaradený v zozname športov, ktoré uznáva olympijský výbor a pomaly nahrádza napríklad cvičenie s vlastnou váhou. Aj na Slovensku máme špičkové štúdiá tanca na tyči ako je Avrora Dance v Bratislave.

Pole dance je nový globálny fitness trend a môže si ho vyskúšať každý bez ohľadu na vek, váhu, nadanie, či ostych. Stačí, keď prekonáte pár základných mýtov ako napríklad, že tanec na tyči je len pre sebavedomé mladé ženy s perfektnou postavou alebo sa pri tom treba vyzliekať do naha a zvodne vlniť pred mužským publikom. Nikto vás nenúti vystupovať pred obecenstvom, venovať sa tomu profesionálne alebo si čokoľvek kupovať, vystačíte si s tým čo máte.

Tanec na tyči má už dokonca svoju svetovú federáciu alebo majstrovstvá Európy či dokonca  sveta. Súťaže a podujatia máme aj u nás či v okolitých krajinách – a na tej najvyššej úrovni je to ozajstná akrobatická gymnastika. Súťažiace pretekárky musia disponovať veľkou silou, výdržou a ohybnosťou, zároveň musia mať ich pohyby eleganciu a individuálny štýl, hodnotí sa choreografia aj náročnosť. Už aj v pole dance máte rôzne možnosti, štýly, a samozrejme, prísne pravidlá ktoré sa musia dodržiavať.

Na druhej strane, na amatérskej scéne okrem tyče nepotrebujete takmer nič. A buďte si istí, že cvičenie je vhodné pre každú (dnes už  nielen) ženu. Mestský človek až príliš vysedáva – v práci alebo doma – a cvičenie, ktoré spevňuje a zoštíhľuje postavu, si určite obľúbi. Časom sa z toho stáva nielen cvičiaci prostriedok, ale aj životný štýl, spoločenské vyžitie, zábava s hudbou a choreografiou, kedy vzniká tanec s porciou dnes už stratenej ženskosti (u niekoho aj zdravá posadnutosť).

Ak nepoznáte žiadne štúdio tanca na tyči, odporúčame vám bratislavskú školu tanca na tyči Avrora Dance, ktorá je špičkou vo svojom odbore.

Pýtate sa prečo? Nikoľko dôvodov ktoré by vás mohli presvedčiť:

  1. Štúdio Avrora založila, vlastní a vedie skúsená trénerka Yulia Kolesová, pôvodom z Moskvy. O jej živote s pole dancom a úspechoch si môžete prečítať v jej životopise – aké rôzne ceny vo svojej kariére získala alebo v akej súťažnej porote sedela. Ako trénerka je absolútna špička. A aj jej zverenkyne zbierajú ceny na medzinárodných súťažiach.
  2. Štúdio je otvorené aj pre začiatočníčky. Najťažší krok býva ten prvý. Ak váhate s tým, že sa prihlásite na lekcie pole dance, v Avrore vám vyjdú maximálne v ústrety a budú vás pozorne viesť pri prvých tanečných figúrach na aj pri tyči.
  3. Medzinárodné štúdio. Ako už určite tušíte, bratislavská Avrora je pobočka moskovskej školy. Čo to znamená pre nás? Napríklad to, že v štúdiu môžete zažiť návštevy profesionálnych ruských inštruktorov ako sú napríklad Alexey Poryadnov, Anna Nikulina, Polina Martyaniv, Dmitry Fedotov, Anastasia Akentyeava a ďalší.
  4. Dostanete svoju porciu strečingu aj fitness. Samozrejme, hlavný je samotný tréning. Na hodine tanca dostanete do tela podľa svojich možností a do sýtosti si zacvičíte. Jednou z výhod je aj možnosť kontroly hmotnosti.

Pole dance má viac podôb – na jednej strane sú vysoké opätky a bikini, na tej druhej fitness a drina. Čo si z neho vyberiete, je len vás. Tanec je určite pre každého, a hlavne, je to stále TANEC. Ľudia sa hýbu do rytmu už od samého začiatku dejín. Aj úplná amatérka si tancom zlepšuje pružnosť a motoriku, nadväzuje nové známosti, a najmä… už sa nemusí zaoberať starou kontroverziou a predsudkami.

About the author