Poznáte rozdiel medzi parfumom, parfumovanou či toaletnou vodou?

Bežný človek nakupuje parfumy, či toaletné vody v klasickom kamennom obchode, no stále viac ľudí ich nakupuje aj online. Milión značiek, vôní a cien, no nie každý dokáže rozoznať rozdiely výrobkov. Ako to s nimi vlastne v skutočnosti je?

Čím silnejšie, tým drahšie

Pri nákupe v klasickom kamennom obchode je k dispozícii predajca, ktorý vie vždy pomôcť a ozrejmiť, o aký výrobok ide. Či už sú to parfémy pre ženy alebo mužov, môžeme ich rovno na mieste aj ovoňať, čo pri nákupe online možné nie je. Rovnako vie predavač vysvetliť, aké sú skutočné rozdiely medzi parfumom, parfumovanou či toaletnou vodou a kolínskou. Toto sú štyri hlavné kategórie na základe ktorých sa vône rozdeľujú podľa foriem a mien.

Je potrebné vedieť, že originálny parfum nie je ničím riedený a preto je nielen cenovo najdrahší, ale aj najvzácnejší. Táto najviac koncentrovanejšia tekutina sa v obchodoch nadchádza len veľmi zriedkavo a obsahuje 15 až 40 percent čistého extraktu. Len veľmi malé percento vôní, ktoré majú ľudia doma je skutočný parfum a väčšinou ide o toaletnú, či parfumovú vodu. Rozpoznáte to aj tak, že parfum má hrubšiu olejovú konzistenciu a predáva sa v malých fľaštičkách bez rozprašovaču. Keďže ide o drahý výrobok, striekať ju kade tade nie je zvykom a preto je parfum špeciálny. Jediná aplikácia dokáže vydržať až 24 hodín, čo žiadny iný podobný výrobok nedokáže.

A čo ostatné výrobky?

Parfumovaná voda je odlišná v tom, že obsahuje rovnakú esenciu ako parfum, no v menšom množstve. Okrem toho je súčasťou zloženia väčšie množstvo vody a alkoholu, vďaka čomu je vôňa ľahšia a trvá kratšie. Práve menej silná vôňa je pre mnohých prijateľnejšia, ako v prípade parfumu, čo je aj rozhodujúcim faktorom pri výbere.

Toaletná voda je najčastejším výberom spotrebiteľov a rozpoznáme ju podľa obalu, ktorým je striekacia fľaša. Keďže je táto voda z pohľadu esencie ľahšia, nastriekať sa ňou môžeme omnoho viac bez toho, aby sa pri nás niekto cítil nepríjemne. Ak používate vôňu každý deň, toaletná voda je tým najlepším riešením, ktoré sa ľahko rozplynie. Aj tento výrobok obsahuje čistý parfum v množstve 4 až 15 percent. Jemná aplikácia dokáže vydržať približne tri hodiny, čo už ale niekomu nestačí. Pre tých náročnejších je lepšia parfumovaná voda, ktorú budete cítiť aj na konci dňa.

Poslednou verziou z tohto sortimentu je kolínska. Ide o špecifický výrobok zo zmesi vonných látok, ktoré sú veľmi ľahké, ovocné a jemné a obsahujú aj oleje z rozmarínu a levandule. Zvyčajne vydrží dve hodiny a používajú ju najmä chlapi, ako vodu po holení.

Tak čo, ktorý výrobok si najbližšie vyberiete? Objednať si och môžete aj online cez obchod Bugy, kde sa v ponuke nachádzajú aj iné výrobky ako napríklad dekoratívna kozmetika, drogéria, pomôcky do domácnosti, hračky či potraviny.

 

About the author