Preprava bicyklov autom. Aké sú možnosti?

Tohtoročná letná sezóna začína a mnohí začínajú reálnu uvažovať o dovolenke. V posledných mesiacoch sme zaznamenali obrovský záujem o cyklistku a kúpu bicyklov, takže sa dá predpokladať, že časť ľudí si vyberie práve cyklodovolenku.

Aké sú možnosti prepravy?

Najklasickejším spôsobom prepravy bicyklov autom sú strešné nosiče, ktoré boli prvou možnosťou motoristov. Na trhu ale môžeme nájsť aj druhú možnosť a to je nosič bicyklov na ťažné, ktorý si aj napriek tomu, že ide o finančne náročnejší spôsob získava stále viac fanúšikov. V praxi ide o nosiče, ktoré sa montujú na guľový čap, inak povedané ,,guľu“ na aute. Bicykle sú teda umiestnené za autom, vďaka čomu je preprava pohodlnejšia a menej obmedzujúca. Výhodou je, že tento nosič má lepší vplyv na spotrebu paliva ako ten umiestnený na streche auta. Ak k tomu pridáme komfort z jazdy a praktickosť, tento spôsob prepravy bicyklov autom sa nedá nijako nahradiť. Menej technickí ľudia ocenia aj jednoduchú montáž nosiča a manipuláciu, ktorú dokonca zvládnu aj ženy. Obrovskou výhodou je aj to, že strecha auta zostane voľná, kde je možné umiestniť ďalší náklad alebo strešný box. Práve strešné boxy sú veľmi obľúbené na prepravu batožiny a to nielen v lete, ale aj zime. Odbremeníte tak interiér vozidla, čo by obmedzovalo celú posádku. Ak sa chcete do cieľovej destinácie dopraviť pohodlne a aj so všetkým čo potrebujete, dopredu si naplánujte, kam všetko umiestnite.

Nezabudnite na deti

Ak máte deti, na cyklodovolenku treba pripraviť aj ich. Zohľadniť treba ich vek, schopnosti a požiadavky, aby sa cítili pohodlne a všetko s vami zvládli. Pri väčších deťoch je to o niečo jednoduchšie, lebo potrebujú skoro presne to isté, čo dospelí. Ak máte ale malý prírastok, budete si musieť vybrať medzi sedačkou a cyklovozíkom. Každé z nich má svoje výhody a nevýhody, preto je dobré nad nimi porozmýšľať.

Cyklovozíky sú vhodné pre najmenšie deti od 2 mesiacov, ktoré potrebujú svoj priestor a pohodlie. Ich výhodou je, že sú pred hmyzom a počasím chránené plášťom s prieduchmi. Samozrejmosťou sú bezpečnostné pásy, vďaka ktorým sa dieťa počas jazdy neprevráti a ani nevypadne. Nemusíte ho tak stále kontrolovať a obávať sa úrazu. Deti, ktoré už sami sedia, vydržia aj v cyklosedačke. Je len na vás, či sa rozhodnete pre umiestnenú vpredu alebo vzadu za vami, no ak plánujete chodiť na cyklovýlety pravidelne a na dlhšie trasy, lepšia bude zadná. Pre dieťa je pohodlnejšia, môže sa v nej oprieť a dokonca si aj pospať. Výhodou je, že pri možnom páde rodič dieťa nezavalí. Nezabudnite, že na rodinnú dovolenku sa musíte poriadne pripraviť včas. Len vtedy si zaručíte bezproblémový priebeh.

About the author