Tie roky sedemdesiate…

Od hippies cez disko až k punku. 70. roky boli turbulentné, v politike i v móde.

Úvod sedemdesiatych rokov ešte ovplyvňoval pretrvávajúci „hippies“ štýl, čo však onedlho prebilo všadeprítomné disko.

Od zvonov k trblietkam

60. roky a ich minisukne, zvonové nohavice a „hipisácke“ modely postupne vytlačila nová móda, ktorá bola silne inšpirovaná diskom. Už v roku 1971 sa objavila novinka – topánky na platforme, ktoré si hneď všetci zamilovali (ženy aj muži). Naďalej boli trendové rozšírené nohavice a džínsy.

Nový štýl len podčiarkli filmové megahity tej doby na čele s “Horúčkou sobotňajšej noci” (v hlavnej úlohe s Johnom Travoltom).

Disko štýl“, to boli tiež obleky pozostávajúce z troch častí (muži) a žoržetové šaty (ženy). Obľúbenými sa stali overaly (unisex).

Najdôležitejšie zostávalo, aby bolo všetko farebné, trblietavé, z dnešného pohľadu až gýčové.

Toto sa nosilo, až kým disko nezatienil punk.

Koniec patril punku

S punkom prišla nová vlna rebélie, a to tiež v obliekaní. Zvony nahradili rovné “cigaretové strihy” nohavíc. Aj topánky s platformou sa postupne vymenili za obuv s voľnou pätou a uzavretou špičkou, dominovali aj modely páskou zapnuté okolo členka.

Punk, pôvodom z Londýna, súvisel so zložitou ekonomickou situáciou vo svete. Preto po farbách a ligotavých overaloch prišli na rad roztrhané džínsy, kožené bundy so zicherkami a vyholené hlavy.

V módnom biznise bola hlavnou reprezentantkou punkového štýlu návrhárka Vivienne Westwood a jej partner Malcom McLaren.

punk

Najznámejšie svetové modelky rokov sedemdesiatych

V 70. rokoch viedli “čerstvé tváre” na čele s Jerry Hall, Janice Dickinson, Giou Carangi, Iman, Patti Hansen, Renne Russo, ale i Marisa Berenson či Lauren Hutton, ktoré svoje kariéry úspešne odštartovali už v rokoch šesťdesiatych.

Boli to časy extravagantné, plné lesku i biedy, nielen v štýle obliekania, ale aj čo sa životného štýlu a tragických osudov niektorých supermodeliek týka. Drogy (najmä obľúbený kokaín a heroín) boli nemilou (a často smrtiacou) súčasťou modelingového sveta v tej dobe a nevyhli sa ani tým najžiadanejším. Za všetky spomeňme Giu Carangi a jej smutný osud.

Rovnako tak sexuálne obťažovanie bolo každodennou súčasťou práce modelky, pričom pre mnohé dievčatá (často neplnoleté) sa stal dotieravý manažér prirodzenou súčasťou ich kariéry.

Ako boli 70. roky rozmanité, tak boli náročné.

Zdroj: imdb.com, cas.sk, marieclaire.com

Foto: retrothreadz.blogspot.com, stacyable.com

About the author