Tohtoročný hit v dámskej obuvi. Máte doma svoje espadrilky?

Aj napriek tomu, že nie sú tak úplne novinkou medzi obuvou, no tento rok zaznamenali svoj veľký návrat. Nie sú to len obyčajné plátenky. Ide o obuv, ktorá sa môže pýšiť bohatou históriou.

Dlhá história

V minulosti nosili túto obuv španielski vojaci, ale aj obyvatelia Pyrenejského polostrova. Ich tradíciu môžeme datovať až do 13. storočia, aj keď niektorí historici sa domnievajú, že tu boli už pred 4000 rokmi.

Možno je pre vás prekvapením, že pôvodne slúžili ako bojová obuv. No španielski vojaci si ich nedokázali vynachváliť. Noha im v nich dokonale sedela, boli ľahké a v horúcom počasí im nebolo ani príliš teplo. Postupom času sa z nich vyvinula módna obuv typická pre prímorské letoviská.

Prírodné materiály

Ak stále neviete, o čo presne ide, tak espadrilky sú topánky, ktorých základom je ľan, kožená či gumená podrážka a lem z juty alebo špagátu. Pomenovanie dostali podľa stredomorskej trávy, ktorá sa nazýva esparta. Tradičné espadrilky mali podrážku vyrobenú z povrazu, tie dnešné majú podrážku z gumy alebo kože.

Dnes majú espadrilky rôzne podoby a formy. Vybrať si môžete zo základnej farebnosti, ale nájdete aj viac či menej extravagantné druhy. Veľmi populárne sú v letnom období espadrilky s pruhmi, ktoré pripomínajú námornícku tematiku. V obchodoch natrafíte aj na kvetinové či bodkované vzory.

Ľahké, vzdušné, pohodlné

Počas tohtoročnej sezóny sa espadrilky stali akýmsi „must have“ a zdobia nohy takmer každej dámy či slečny. Sú veľmi praktické, ľahké, vzdušné a aj skladné. Ide v podstate o univerzálnu letnú obuv, ktorú ľahko skombinujete či už k nohaviciam, ale aj šatám či sukni. Ak obľubujete prírodný štýl, sú tou pravou voľbou pre vás. Máte aj vy tie svoje?

About the author