Twiggy – atypická kráska

Každý, kto sa aspoň trocha zaujíma o módu, musel o tomto mene počuť. Chudučká, relatívne nízka (na modelku), krátke vlasy a vypúlené oči. Tak toto je typická Twiggy, ktorá vynikala svojou atypickou krásou. Dovtedy zjav nevídaný, ktorý spôsobil v 60. rokoch značnú revolúciu. A nielen v móde.

Cesta ku sláve

Britka Lesley Hornby (narodená v roku 1949) alias Twiggy sa preslávila po celom svete. V časoch svojej najväčšej slávy inšpirovala módnych tvorcov i obyčajné dievčatá. Mnohí ju obdivovali a chceli sa na ňu podobať.

Mladučká Twiggy začala fotiť ešte ako neplnoletá, čo dovtedy nebolo celkom zaužívané. Toto nezrelé dievčatko objavili ľudia z módnej brandže v kaderníctve a hneď jej ponúkli modelingovú zmluvu.

Už v šestnástich bola celosvetovo známou modelkou.

Darčekom k dovŕšeniu plnoletosti bolo pre ňu ocenenie vo Veľkej Británii – Žena roka. 

Pracovala všade po svete, najviac však v Paríži, New Yorku a Tokiu. Objavila sa na titulkách všetkých zvučných módnych magazímoch, pravdaže aj vo Vogue.

Nový ženský ideál

Twiggy bola prirodzene štíhla, presnejšie tenká ako prútik. Chlapčenská postava, ktorou sa pýšila a vďaka ktorej sa stala kultovou modelkou, však inšpirovala mnoho iných dievčat, ktoré sa trýznili hladom, len aby sa podobali na svoj idol. Preto mala Twiggy aj veľa neprajníkov, ktorí ju obviňovali z enormného nárastu anorexie medzi mládežou.

Rovnako tak sa niektorým nepáčila jej „neženskosť“ a absolútna absencia dekoltu či tvarov, ktoré by každá správna žena mala mať.

Twiggy s výškou 168 centimetrov, váhou 41 kilogramov a svojimi mierami 81-58-81 nepochybne raz a navždy zmenila tvár svetového modelingu, ale aj chápanie ženskej krásy, či sa to niekomu páčilo alebo nie.

topmodelka

Súkromný život

V roku 1977 sa Twiggy prvýkrát vydala. Za muža si vzala amerického herca Michaela Witneyho, s ktorým mala aj dcérku Carly. Herec ale predčasne zomrel na infarkt, a tak bola modelka šesť rokov po svadbe vdovou.

Jej druhým manželom sa stal Leigh Lawson, ktorého si zobrala v roku 1988. On si aj adoptoval jej dcéru z prvého manželstva.

Nielen modelka

Twiggy, ktorá si tak hovorí dodnes (mimochodom, je to prezývka z detstva narážajúca na jej extrémnu štíhlosť), sa za svoj život preslávila nielen chodením po móle.

Venovala sa aj spevu, skúsila herectvo, dokonca napísala knihu. Jej autobiografia Twiggy in black and white, ktorá vyšla v roku 1998, sa stala bestsellerom.

Na módu však nikdy nezanevrela, v roku 2005 sa stala tvárou módnej značky Marks and Spencer (spolupodieľala sa aj na vytvorení vlastnej kolekcie pre túto značku).

Tiež podporuje začínajúce modelky, okrem iného bola porotkyňou v súťaži, ktorá modelky priamo vyhľadáva (Amerika hľadá topmodelku).

Zdroj: super.cz

Foto: ive-styl.wbs.cz

About the author