Vône, ktoré podmania a očaria. Svet parfumov je veľmi pestrý

Kto z vás nevlastní aspoň jeden parfum? Bez vôní si život nedokážeme predstaviť. Vône dráždia, dokážu podmaniť, vplývajú na náladu, zvádzajú alebo upokojujú. Na začiatku histórie parfumov stáli esenciálne oleje, ktorým sa pripisovali liečivé účinky. Dnes nájdeme na pultoch obchodov toľko rôznych parfumov, že rozoznať kvalitu je niekedy naozaj ťažké.

História parfumov v skratke

Slávu parfumom priniesli už starovekí Egypťania, ktorí ich využívali v každodennom živote a tiež pri svojich obradoch. Egypťania boli celkovo pri využívajú kozmetiky veľmi kreatívni, a preto aj na zachovaných vyobrazeniach ich života vidíme ženy i mužov s výrazne namaľovanými očami. Zaujímavé je, že parfumy sa zo začiatku využívali naozaj pri už spomínaných obradoch, predovšetkým pri pochovávaní mŕtvych. Balzamovanie bolo oveľa príjemnejšie, keď sa pri tomto procese využili vonné látky a esencie. Už v minulosti boli kvalitné parfumy veľmi drahé, lebo ich príprava zabrala dlhé hodiny. Ku kvalitnému parfumu sa nedostali obyčajní ľudia, ale len vyvolení z vyšších spoločenských vrstiev. Podobne to bolo pri počiatku využívania parfumov v našich končinách. Medzi nižšie vrstvy sa vonné látky dostali až po tom, ako ich rozšírili šľachtické rody. V súčasnosti ponúkajú parfumy nielen špecializované obchody, ale aj každá lepšia drogéria.

Ako sa vyrábajú parfumy

Na výrobu parfumov sa využívajú kvety, esencie, živice, ale tiež syntetické látky. Kvalitné parfumy i parfumované vody nájdete na stránkach e-shopu Bugy drogéria. Výroba parfumov je i dnes veľmi komplikovaným procesom. Z rastlín sa vôňa uvoľní pomocou extrakcie, najčastejšie ide o lisovanie. Po extrahovaní vône rôznymi náročnými metódami sa skoro dokončený parfum zmieša s alkoholom. Táto zmes sa necháva dozrieť niekoľko mesiacov na tmavom mieste. Nasleduje testovanie parfumu a až po uznaní jeho kvality odborníkmi sa dostane až ku konečnému spotrebiteľovi. Na výrobu maličkého parfumu je potrebné neuveriteľne veľké množstvo kvetov, k tomu si prirátajte náročné technologické postupy a ihneď pochopíte, prečo je pravý parfum tak drahý. Ak nemáte peniaze na pravý parfum, môžete si kúpiť parfumovanú vodu, ktorá je skvelou náhradou. Napríklad parfumovaná voda Ariana Grande Cloud vám už pri prvom nanesení na pulzné body dodá optimizmus a nádej. A aký je rozdiel medzi parfumom a parfumovanou vodou? Hlavný rozdiel je v podiele vonných zložiek vo flakóne. U parfumu je to 15 až 40 % a u parfumovanej vody do 15 %. Znamená to, že parfum má intenzívnejšiu vôňu a  na pokožke vydrží až 10 hodín.

 

 

About the author