Babička na móle – Daphne Selfe

O Daphne sme už písali v súvislosti so vznešenou krásou. Dnes sa jej chceme venovať ešte o niečo detailnejšie. Najzaujímavejšie na tejto anglickej modelke v dôchodcovskom veku je, že najväčšiu slávu zažila až po sedemdesiatke. Dovtedy sa móde venovala len okrajovo, pretože uprednostnila rodinu pred kariérou. Dnes je však vyhľadávanou tvárou najznámejších módnych tvorcov, a tak sa Daphne, ktorá má už cez osem krížikov a ťahá jej na deviaty, rozhodne nechystá obuť papuče a štrikovať.

Vôbec nechcela byť modelkou

Daphne nikdy nebola typickou modelkou. Asi preto, že po tejto dráhe ani netúžila. Milovala kone, ktorým sa aj venovala. Až priatelia ju prehovorili, aby sa zúčastnila súťaže krásy, ktorú na svoje prekvapenie vyhrala. A tak nejako sa začala jej dráha modelky.

Daphne bola šokovaná, pretože sa nikdy nepovažovala za vhodný typ na podobnú prácu, no jej matka sa potešila, že sa konečne zamestná niečím menej nebezpečným ako sú kone.

Nastúpilo teda trojtýždňové školenie, kde ju učili správne chodiť, stáť, pózovať. Rovnako sa musela sama naučiť líčiť, ba aj učesať, keďže v tej dobe nemali modelky k dispozícii tím skúsených vizážistov a maskérov.

Nasledovalo päť rokov práce modelky, ale nič svetové, skôr sa stala jednou z radových manekýnok.

Svetovú slávu zažila až omnoho, omnoho neskôr…

I napriek sľubnej kariére dala táto modelka prednosť rodinnému životu. S manželom, ktorého spoznala v roku 1953, si založili rodinu. Narodili sa im tri deti a Daphne bola bežnou ženou v domácnosti. Vôbec nepredpokladala, že sa k modelingu ešte niekedy vráti.

Navyše, v 60. rokoch prišiel trend ultra štíhlych modeliek na čele s Twiggy, čo jej šance uplatniť sa ešte znížilo. Hoci po pôrodoch schudla, odmietali ju, pretože vraj nemala ten správny vzhľad.

Jej čas prišiel až po roku 1970, kedy sa do modelingu síce vrátila, no opäť sa nejednalo o nič svetoborné. Zopár prehliadok a nejaké menšie roly v seriáloch.

Zlom nastal po smrti manžela.

V roku 1997 jej muž umrel po ťažkej mozgovej príhode, a tak Daphne, aby komplikovanú životnú situáciu zvládla, prijala ponuku agenta, ktorý ju zavolal na prehliadku v rámci Fashion week v Londýne.

A tu sa rozbehla jej závratná kariéra trvajúca dodnes.

Daphne Selfe

Najznámejšia po sedemdesiatke

Daphne Selfe zaujala svetoznámych módnych návrhárov zrejme svojou prirodzenosťou. Jej éterický zjav je totiž stopercentne naturálny. Nijaké plastiky, ani drahá kozmetika.

Dokonca si ani nefarbí svoje dlhé strieborné vlasy. Zastáva názor, že za vrásky sa hanbiť netreba, sú predsa odrazom jej života a skúseností.

Napriek tomu jej mobil neustále vyzváňa, a preto sa matka troch odrastených detí a babka štyroch vnúčat do dôchodku nechystá.

Bola by to škoda, čo poviete?

Zdroj a foto: prozeny.cz

About the author