Dievča Revlonu – Dorian Leigh

Dorian Leigh preslávila Revlon (kozmetický gigant) a Revlon urobil z Dorian hviezdu prvej veľkosti. Podobne ako aj jej mladšia sestra, Suzy Parker, propagovala červené rúže a laky, po ktorých túžili tisícky žien.

Dorian v roku 1952 nafotila pre Revlon ohromujúcu kampaň. Firma chcela prostredníctvom nej vzbudiť v amerických ženách pocit, že sa môžu cítiť elegantné a výnimočné ako tie najväčšie hviezdy. Smaozrejme, vďaka ich žiarivým farbám rúžov. Reklama, ktorú fotil Richard Avedon, sa zapísala do dejín ako jedna z najúčinnejších reklám kozmetiky vôbec.

Dorian Leigh v striebornej a červenej, nalíčená šarlátovým rúžom aj lakom na nechty, vyzerala očarujúco. Slogan Fire and Ice sa jednoducho zaryl pod kožu.

Začiatky v modelingu

Dorian Leigh (Parker) sa narodila  v roku 1917 v Texase. Hoci sa vydala už ako dvadsaťročná a o dva roky nato porodila dcéru, vzťah nevydržal. Dorian sa zamestnala ako úradníčka, neskôr pracovala ako strojná inžinierka pre americké letectvo. Mala však problémy s očami, a tak začala pracovať vo filmovom štúdiu, pre ktoré písala. Tam jej spolupracovník navrhol, či by nechcela privoňať k modelingu.
Písal sa rok 1944. Dorian to skúsila a pravdaže sa ujala. Rodným priezviskom Parker sa však nikdy neprezentovala, pretože jej rodičia neboli nadšení takouto kariérou, a tak im vyhovela a do dejín vstúpila iba pod menom Dorian Leigh (jej mladšia sestra Suzy už svoje rodné priezvisko priznala).

Obdivovaná, ale stratená v komplikovaných vzťahoch

Dorian bola za svoj život päťkrát vydatá, k tomu u nej dominovalo množstvo milostných avantúr. Bolo ťažké odolať, keď jej dvorili muži z celého sveta. Aj fotograf Irving Penn bol jej krásou a dôstojnosťou vysoko očarený. Vyjadroval sa o nej, že je akoby stvorená pre fotoaparát a doslova cíti každou bunkou, ako a kedy sa má tváriť, zapózovať. V kombinácii so súmernou tvárou, dokonalou postavou a charizmou mala jasné predpoklady stať sa jednou z prvých supermodeliek, ktorú poznali široké masy aj po mene.

Stala sa z nej ikona modelingu. Jej tvár i telo zdobili obálky najprestížnejších magazínov až 50-krát.

Dorian

Vlastná agentúra

Založila vlastnú agentúru (1957) a vyhľadávala modelingové talenty. O tom, že má na to skutočne nos, presvedčila už pri svojej mladšej sestre Suzy, ktorú práve ona dohodila do agentúry Fordovcov.

Pracovala vo Francúzsku, kde objavila naprílad Veruschku či Twiggy.

Potom, po 21 rokoch v Paríži, sa v roku 1977 vrátila do New Yorku.

Okrem iného jej vyšlo aj zopár publikácií, autobiografia i kuchárske knihy.

Po rušnom súkromnom i pracovnom živote skonala v pokročilom veku (91 rokov) vo Virgínii.

Zdroj: vogue.com, weheartvintage.co

Foto: fashionreverie.com

 

About the author