Helena Christensen – dievča z nesmrteľného videoklipu

Kto by nepoznal nádhernú pesničku Wicked game? Pre tých neskôr narodených, ktorí nezachytili pôvodný klip z roku 1991, vrelo odporúčame. Spolu so spevákom Chrisom Isaakom sa tam totiž producíruje, objíma a hádže zvodné pohľady nádherná modelka, vtedy len 23-ročná Helena Christensen, ktorá sa tak nezmazateľne zapísala nielen do dejín svetového modelingu, ale aj do hudobnej histórie.

Dánska kráľovná krásy

Helena sa narodila v decembri roku 1968 v dánskej Kodani. Zaujímavý genetický materiál (otec Dán, matka Peruánka) jej zaručil veľký úspech nielen doma v Škandinávii. Jej netradične nádherné črty tváre z nej v roku 1986 spravili Miss Dánska. Rodnú krajinu reprezentovala aj na Miss Universe, no a krátko nato si už balila kufre do Paríža.

Helena dokonale vystihovala všetko, čo mala mať supermodelka neskorých rokov osemdesiatych.

Bola totiž všade.

Na obálkach najprestížnejších časopisov (Vogue, Cosmopolitan, Harper´s Bazaar, ELLE), pracovala s najlepšími fotografmi (Peter Lindbergh), predvádzala a fotila reklamné kampane pre najlukratívnejšie módne domy (Prada, Versace, Valentino, Karl Lagerfeld, Chanel), bola v klipoch i na veľkoplošných billboardoch.

Kráska z klipu

Síce účinkovanie v klipe známeho speváka Chrisa Isaaka nebolo v kariére už známej supermodelky (písal sa rok 1991) prelomové, z dnešného uhla pohľadu sa zdá, že práve vďaka nesmrteľnej balade Wicked game sa Helena zapísala do sŕdc i pamäte ľudí po celom svete raz a navždy.

Spomínané video bolo v rôznych kategóriách a rebríčkoch zaradené na popredné miesta medzi klipmi vôbec (MTV klip označilo za 4. najzvodnejšie video v histórii, VH1 zo 100 najväčších videí pridelilo skladbe 13. miesto).

Okrem objavenia sa v hudobnom klipe má však Helena na konte aj iné (pre módu výraznejšie) úspechy.

Bola tvárou rôznych reklamných kampaní. Jedna z nich dokonca v roku 1990 ohurovala na Times Square. Billboard o veľkosti 6 x 12 metrov s obnaženou Helenou (zakrýval ju len banánový list) si nebolo možné nevšimnúť.

Taktiež patrila k prvým svetovo známym anjelikom Victoria´s Secret. Spolu s inými supermodelkami (Tyra Banks, Daniela Peštová, Stephanie Seymour či Karen Mulder) zdobila ich reklamy, katalógy a prehliadky.

Stala sa tvárou Revlon kozmetiky a po Linde Evangeliste prebrala žezlo v Cover Girl.

V časoch, keď bola na vrchole, prezentovala výrobky mnohých lukratívnych značiek (Hermes, Lanvin, Triumph).

Z modelky fotografka

Helana sa prejavila aj ako schopná fotografka, ale tiež kreatívna riaditeľka časopisu (Nylon), módna návrhárka (vlastná línia oblečenia a spodná bielizeň pre Triumph) a aktívna šíriteľka boja proti rakovine pŕs.

Jej fotografie sa objavili aj v ELLE či Marie Claire. Odborníci sa vyjadrili, že sú skutočne kvalitné. 

Popri všetkých iných aktivitách je Christensen, už takmer 45-ročná dáma, stále žiadanou modelkou. V roku 2011 sa objavila na titulke španielskeho Vogue, v reklamách na Reebok či Triumph.

Helenu baví aj architektúra a bytový dizajn, realizuje sa najmä pri zariaďovaní vlastných príbytkov.

Muži jej života

Na začiatku 90. rokov žila niekoľko rokov vo vzťahu s lídrom kapely INXS (Michael Hutchence). Neskôr tvorila pár s hercom Normanom Reedusom, s ktorým má aj syna.

Okrem nich sa stretávala s mnohými inými známymi mužmi, väčšinou však išlo len o krátke aférky.

Dnes žije striedavo v Kodani a New Yorku.

Helena

Zdroj: osobnosti.cz

Foto: listal.com, irish-mammy.blogspot.com

About the author