Jean Patchett – skromná ikona

Ďalšia z modelingových hviezd 50. rokov minulého storočia, Jean Patchett, oplývala nevídanou skromnosťou a slušnosťou. Nikdy sa necítila byť ničím viac než ostatní, ani sa tak nesprávala, hoci jej šarm a krásu obdivovali nielen po celých Spojených štátoch amerických.

Naproti iným modelkám (Suzy Parker, s ktorou bola porovnávaná najčastejšie či Dovima) sa ani jej súkromný život neotriasal v základoch.

Jeden manžel, jedno dieťa, jeden pekný úspešný život.

Najväčšie úspechy

Očarujúca. Tak ju vnímali ľudia, módni tvorcovia, fotografi.

Mladá americká bohyňa haute-couture,“ povedal o nej slávny Irving Penn, s ktorým fotila veľmi často a rada.

Ovplyvnila módu 40., 50. a 60. rokov 20. storočia.

S modelingom začala v roku 1948. Už o dva roky neskôr zdobila nielen titulku Vogue, ale aj mnoho jeho strán. Celkovo sa Jean objavila na 40 titulkách najrenomovanejších módnych časopisov (len na obálke Vogue bola 16-krát). Stala sa tak centrom módnej fotografie, bol o ňu skutočne enormný záujem.

Kráľovná módy“, aj toto slovné spojenie býva často spájané práve s jej menom (najmä v 50. rokoch).

Fotografi ju skrátka milovali a ona milovala fotografovanie.

Bola prvou skutočne hviezdnou modelkou začínajúcej modelingovej agentúry manželov Fordovcov. Tí ju objavili v roku 1948, ale mali na ňu isté požiadavky (hoci bola nesporne krásna). Chceli od nej, nech schudne a nechá sa ostrihať. Práve druhú požiadavku považovala Jean za problém. Nakoniec však všetko prekonali a začali raketovú spoluprácu.

Znamienko

O kráse a šarme Jean nemožno pochybovať, ľudia jej tvár registrovali hneď, hoci meno ešte ani nepoznali. Bolo to však aj kvôli špecifickému znamienku vedľa pravého oka, ktoré si ešte zvýrazňovala ceruzkou na obočie, aby ho bolo viac vidieť.

JeanDomáca panička

Napriek láske k práci modelky nechcela pracovať dlhšie ako desať hodín denne, respektíve do 16.30 a koniec. Páčilo sa jej totiž variť večere pre manžela bankára. Pracovala len 3 a pol dňa v týždni, aby stíhala aj domácnosť.

Keď sa dopyt po nej zvyšoval a fotografi sa predbiehali, kto s ňou bude fotiť, musela ich odmietať, meniť rozvrhy, dokonca zvýšila svoju hodinovú sadzbu (50 dolárov na hodinu), len aby ich odradila. Avšak tým sa záujem o ňu neznížil, skôr naopak.

Začiatky a koniec

Jean Patchett sa narodila v roku 1927 v Prestone (Maryland). Ako 21-ročná odišla do New Yorku, aby mohla pracovať ako modelka. V agentúre Harryho Conovera, s ktorou spolupracovala na začiatku, sa však necítila dobre. Predvádzala totiž šaty pre omnoho staršie ženy, ktoré jej nesedeli. Preto po mesiaci odišla do novozaloženej agentúry Fordovcov.

Oplatilo sa.

Na vrchole kariéry Jean zarábala 50 tisíc dolárov ročne.

Jej módne fotografie, na ktorých spolupracovala s Irvingom Pennom, sa povzniesli na novú úroveň umenia (vystavované boli v Múzeu moderného umenia v New Yorku, ale aj v iných mestách a ich galériách).

V roku 2002 skonala na následky choroby vo veku 75 rokov v Kalifornii.

Po jej smrti vzniklo mnoho webových stránok a iných pripomienok odkazujúcich na jej nevídanú slávu a prínos móde ako takej.

Zdroj: nytimes.com, jeanpatchett.com

Foto: eyeko.com

About the author