Jean Shrimpton – supermodelka v mini

Jean Rosemary Shrimpton sa narodila v roku 1942 v anglickom meste High Wycombe. Jej rodina vynikala majetnosťou a prestížou. Jean bola najstaršou z troch detí a v detstve jej nič nechýbalo.

V roku 1960 ju pre módny priemysel objavil fotograf David Bailey (istú dobu tvorili pár), ktorý sa do nej na prvý pohľad zahľadel a videl v nej obrovský potenciál, ktorý čoskoro nato spoznal aj celý svet. Neskôr ho však opustila pre iného, herca Terenca Stampa a zlomila mu srdce.

Neznáma krása

Aj takto ju jej dvorný fotograf označoval. Ako niečo nové, dovtedy nevídané, čo sa skrátka páči všetkým. Hoci on sám celkom nechápal tú jej silu, ten magnetizmus, čo vyžarovala, očarila ho rovnako.

Shrimpton však nezosobňovala iba novodobú krásu 60. rokov, ale aj slobodu, v tom čase takú vyzdvihovanú.

Stala sa priekopníčkou v nosení mini sukní, čím síce na jednej strane pobúrila rezervovanejšiu časť spoločnosti, no mladí z nej doslova šaleli. A pravdaže ju napodobňovali i milovali.

Krásavica s podmanivým pohľadom, ktorá sa v roku 1962 ocitla na titulke Vogue, však omnoho neskôr priznala, že hoci vždy vyzerala, že je s fotoaparátom zrastená, nikdy ju modeling úplne neoslovil.

Jean Shrimpton

Príliš introvertná pre modeling

Aspoň tak samu seba vždy Jean vnímala. Snažila sa nesklamať očakávania a nádeje iných ľudí z biznisu, ktorí sa okolo nej krútili a verili v ňu, no nikdy ju táto práca nedokázala naplniť. 

V aktívnom modelingu preto vydržala o dosť kratšie ako iné kolegyne. Už ako 29-ročná sa s tým rozhodla seknúť a stiahla sa do ústrania.

Sama sa dala na fotografovanie, neskôr si otvorila obchod so starožitnosťami. Napokon sa usadila ďaleko od ostatných, v hoteli na juhu Anglicka, v Cornwalle, ktorý kúpila aj s manželom. Tu sa konečne našla a bola spokojná.

Zložité starnutie v zabudnutí

Hoci sa na Jean na viac ako 30 rokov stratila z očí verejnosti, z času na čas poskytne rozhovor, alebo si ju odchytí nejaký zvedavý bulvárny zvedavec. Vydala za fotografa Michaela Coxa, s ktorým má syna Thaddeusa.

Bývalá supermodelka, dievča symbolizujúce „Swinging Sixties“, dnes vyzerá síce stále zachovalo, no už ani zďaleka nepripomína tú éterickú krásku z tituliek, ktorej vďačíme za spropagovanie “mini módy”.

Od mladosti sa sťažovala na svoju melanchóliu, ktorá ju často brzdila a nedovolila jej tešiť sa z úspechov tak, ako by chcela. Vždy sa tiež bála starnutia, na ktoré nebola pripravená.

Ale kto by sa nebál?

Napriek všetkému vstúpila do dejín modelingu a to jej už nikto nevezme.

Zdroj: dailymail.co.uk, vogue.co.uk

Foto: snapfashion.wordpress.com

About the author