Marisa Berenson – kráľovná na scénu!

Marisa Berenson od prvých dní v zlatej kolíske vedela, čo je to úspech a luxus. Už jej krst bol publikovaný vo Vogue, v piatich rokoch bola aj so svojou mladšou sestrou na obálke francúzskeho magazínu Elle a keď vyrástla do krásy, ktorú mnohí považovali za jedinečnú, niet sa čo čudovať, že prišli ďalšie úspechy.

Mladá aristokratka

Marisa mala to šťastie i smolu zároveň, že sa narodila do rodiny amerického (pôvodom však židovsko-litovského) diplomata a grófky. Život vo vysokej spoločnosti mal pravdaže svoje nesporné výhody (pohyb v móde a medzi elitou od útleho detstva; známosť s Gene Kellym aj Andy Warholom), ale aj rôzne tienisté stránky.

Rodina neustále cestovala. Hoci sa  Marisa narodila v New Yorku (1947), žili na miestach po celom svete (Paríž, Londýn, Florencia). Medzinárodné vzdelávanie malo svoje pozitíva, mladá Marisa bola už vo veku 13 rokov omnoho vyspelejšia ako väčšina jej vrstovníčok.

S modelingom začala vážnejšie koketovať v šestnástich, kedy urobila skúšobné snímky s britským Vogue.

Vážny zlom však nastal, keď si ju na plese v Manhattane všimla Diane Vreeland, šéfredaktorka Vogue. Tá hneď, ako Marisu zbadala, zvolala: „Och, musíme ju odfotiť!

Písal sa rok 1963 a kariéra Marisy Berenson sa naplno rozbehla.

Nič nemožné, všetko možné

Pre Marisu áno, bola vyzdvihovaná práve pre svoju jedinečnosť a neopakovateľnosť. Nová kráska, pre ktorú nie je nič nemysliteľné.

Pracovala pre najlepších návrhárov (Yves Saint Laurent – nazval ju dievčaťom roka 1970, Halston – bol jej ako vlastný brat), fotili ju najšpičkovejší fotografi svojej doby (Richard Avedon, Irving Penn, Helmut Newton, Cecil Beaton a iní) a všade kam vošla, na móle či v spoločnosti, okamžite pritiahla pozornosť. Bulvár ju miloval a ona milovala, keď bola stredobodom pozornosti. Nehanbila sa pred fotoaparátom ani vyzliecť, čo jej prinieslo ešte viac ponúk a publicity.

Postupne, ako aj ďalšie modelky, i Marisa Berenson prešla k filmu.

V roku 1971 si zahrala vo filmovej adaptácii knihy Thomasa Manna “Smrť v Benátkach“, neskôr zažiarila v Kubrickovom diele Barry Lyndon (1975).

Dokonca si za svoje herecké výkony vyslúžila nomináciu na Zlatý glóbus.

Nerozlučné sestry

Marisa mala o rok mladšiu sestru, Berry Berenson, s ktorou boli skutočne nerozlučné. Kým Marisa sa preslávila ako modelka, jej sestra Berinthia (Berry) sa vypracovala na úspešnú fotografku.

Marise sa s mužmi príliš nedarilo. Dve expresne skrachované manželstvá a kvantum milencov presvedčili túto ženu, že nemá zmysel veriť na večnú lásku. Navyše, hrozná rodinná tragédia ju oddelila od sestry. Prišla o ňu pamätného 11. septembra 2001 pri útoku na Svetové obchodné centrum („Dvojičky“) v New Yorku. Berry Berenson bola jednou z obetí teroristického útoku.

Marisa sa zo straty milovanej sestry nikdy úplne nespamätala, hoci je aktívna (v modelingu i vo filme) dodnes. Aj vďaka neustálej vyťaženosti (spolupracuje s návrhárom Tomom Fordom, ktorého obdivuje preto, že nezabúda na ženy v každom veku) vyzerá stále očarujúco.

Zdroj: vogue.com, fashion.telegraph.co.uk

Foto: dotfranny.blogspot.com

About the author