Modelka z dobrej rodiny – Penelope Tree

Penelope Tree bola jedináčikom z bohatej prominentnej rodiny. Narodila sa v roku 1949 v New Yorku matke Američanke (vplyvnej aktivistke) a britskému otcovi, investorovi, novinárovi a poslancovi, ktorý spolupracoval aj s Winstonom Churchilom.

Chladné vzťahy v rodine, snaha vzdorovať i nedostatočná sebadôvera, to všetko v kombinácii s nevinným detským vzhľadom urobilo z Penelope  hviezdu nevídaných rozmerov (bohužiaľ, pod vplyvom ďalších okolností, len na rekordne krátky čas).

Múza Davida Baileyho

Prvé profesionálne fotky jej spravila fotografka Diane Arbus, keď mala iba 13 rokov. Penelopin otec sa však vyhrážal žalobou, ak fotky zverejnia.

Mladučká Penelope v tom, podobne ako v častých útekoch z domu a vyzývavom obliekaní, videla jedinú šancu na sebavyjadrenie. V ich prepychovom dome síce nič hmotné nechýbalo, no vzťahy boli na bode mrazu. Ani s matkou, tobôž nie s otcom, ktorý bol podľa jej vyjadrení človekom žijúcim v minulosti (nechcel akceptovať nové myšlienky 60. rokov), si nerozumela, preto hľadala útechu inde. V hudbe Boba Dylana, no i v modelingu.

V roku 1966 ju už fotil Richard Avedon pre Vogue a o rok zdobila titulku svetoznámeho módneho magazínu.

O čosi neskôr stretla fotografa Davida Baileyho, ktorý ňou bol od prvého momentu očarený. Dievčenská Penelope Tree (veď aj bola dieťaťom, keď sa spoznali) sa do neho bláznivo zaľúbila a onedlho už tvorili pár (ona mala 18, on 30).

Okrem toho, že ju fascinovali jeho skúsenosti a fotografické zručnosti, dúfala, že ju ochráni pred rodičmi, no aj pred ňou samou (jej výchovou).

Skryté problémy

V čase, keď prežívala svoju veľkú lásku, trpela poruchou príjmu potravy (a úspešne to tajila). Neskôr z anorexie prešla na bulímiu, no aj vo všetkom zúfalstve a chorobe kontrolovala, aby ju len tak ľahko neodhalili. Udržiavala si postavu v zdanlivo “normálnom” stave.

Extrémne štíhlu, bez ženských tvarov, so svojským štýlom, tak ju predsa všetci milovali. Celý módny biznis bol z nej vo vytŕžení (americká Twiggy, nový ženský ideál krásy – aj takto ju označovali v časoch jej najväčšej slávy).

Rok 1968, napriek anorexii a problémom so vzťahmi, patril vo svete modelingu predovšetkým Penelope Tree.

Potom to už však išlo z kopca (veľmi prudkého).

Neskorý nástup akné (rok 1970) u nej spôsobil, že zo dňa na deň skončila s modelingom, následne nato sa jej začal rozpadať vzťah s Baileym.

Čo sa poruchy príjmu potravy týka, bojovala s chorobou až do tridsiatky (dodnes je možné nájsť staré fotky vyziabnutej Penelope na weboch, kde je vyzdvihovaná všetkými anorektičkami).

V roku 1972 ju polícia zadržala za prechovávanie kokaínu. Najhoršie bolo, že v zjazvenej vychudnutej troske policajti nespoznali hviezdu časopisov, ani jej nechceli veriť, z akej rodiny pochádza. Vo väzení strávila jednu noc, kým jej dovolili vybaviť si kauciu.

V roku 1974 sa s Davidom Baileym rozišli nadobro.

Penelope

Iný život

Penelope sa potom veľmi úspešne vyhýbala žiare reflektorov. Stratila sa v anonymite.

Najprv odišla do Los Angeles, neskôr do Austrálie, kde stretla aj svojho prvého manžela Rickyho Fataara (hudobník z Beach Boys). Mala s ním dcéru. Manželstvo im však nevydržalo.

Druhý manžel, psychoanalytik Stuart McFarlane, ju urobil šťastnou a mali spolu syna Michaela.

Cez to všetko ostala s Davidom Baileym po celý život v priateľskom vzťahu.

V roku 1980 sa dala na štúdium budhizmu (tvrdí, že Dalajláma jej zachránil život).

Angažuje sa však najmä ako aktivistka v neziskovej organizácii Lotus Outreach, s ktorou robia osvetu v krajinách tretieho sveta (Kambodža, India) medzi mladými ženami, ktoré sú tam častými obeťami znásilňovania a ponúkajú sa na prostitúciu. 

Hoci sa Penelope 39 rokov stránila fotografov a modelingu, v posledných rokoch urobila výnimku. Nafotila reklamné kampane pre Burberry a Barneys (2012), a tak aspoň na moment znova oživila zašlú slávu  rokov šesťdesiatych.

modeling

Zdroj: agnautacouture.com

Foto: theguardian.com, agnautacouture.com

About the author