Tyra Banks – zo škaredého kačiatka nádherná labuť

Tyra Banks, Afroameričanka, ktorá bola po Naomi Campbell ďalšou hviezdou tmavej pleti na prehliadkových mólach po celom svete. Je zarážajúce, že táto nádherná žena, ktorá je navyše aj veľmi podnikavá a dôvtipná, o sebe v detstve často pochybovala. Ako sama povedala, bola škaredá, až kým sa raz nevytiahla, neschudla a razom z nej bola kočka na pohľadanie.

Našťastie, všimli si to aj na tých správnych miestach, a tak Tyra dodnes okúzľuje z televízie, stránok časopisov i filmov.

Začiatky

Tyra Banks sa narodila v Kalifornii 4. decembra 1973. Keď mala šesť rokov, jej rodičia sa rozviedli a ona ostala bývať s mamou a starším bratom. Štandardne navštevovala strednú školu v Los Angeles a o modelingu ani nesnívala. Ako by aj, keď sa považovala za škaredú a tučnú?

To sa však zmenilo, Tyra rozkvitla do krásy a už v pätnástich to neušlo ani modelingovým expertom. A tak bola popri škole rekreačnou modelkou.

Kým však dostala ozajstnú príležitosť, v štyroch agentúrach ju odmietli, až napokon ako 16-ročná zakotvila v Elite Model Manažment.

Čoskoro prišla ponuka vycestovať do Milána. Nezaváhala a do Európy sa presťahovala.

Vo svojom prvom  roku (1991) predvádzala na prestížnych prehliadkach a Parížskych dňoch módy (Paris Fashion Week) modely takých velikánov ako Valentino, Chanel, Fendi,nafotila obálku pre ELLE, Teen Vogue, Vogue, objavila sa aj v reklamných kampaniach pre DolceGabbana, Ralph Lauren, Yves Saint Laurent, Nike.

Napriek tomu, že sa jej na starom kontinente darilo, rozhodla sa v polovici 90. rokov vrátiť do Spojených štátov amerických, aby sa mohla viac venovať komerčnému modelingu.

Tyra Banks

Jeden z prvých top anjelikov

Stala sa vôbec prvou Afroameričankou, ktorá zdobila titulky GQ Sports Illustrated.

V roku 1997 získala ocenenie hudobnej televíznej stanice VH1 „Supermodel of the Year“.

Tiež bola prvou modelkou tmavej pleti, ktorú si vybral gigant Victoria´s Secret pre svoj katalóg a prehliadky. Postupne sa prepracovala medzi absolútnu špičku, patrila k najväčším hviezdam lukratívnej bielizne a plaviek. Bola jedným z popredných a prvých skutočne hviezdnych anjelikov Victoria´s Secret, pracovala pre nich od roku 1997 do 2005.

Postupne sa však začala čoraz viac presúvať do televízie, skúsila aj filmovanie.

Jej najznámejšou rolou je úloha barmanky vo filme Divoké kočky (2000). Okrem toho sa mihla v niekoľkých seriáloch (Fresh Prince) a televíznych programoch.

Za najvýznamnejší televízny počin, kde sa podieľala aj producentsky, sa považuje úspešná reality šou America´s Next Top Model, ktorú aj moderovala.

Mala aj vlastnú reláciu – Tyra Banks Show, v ktorej predstavovala osudy obyčajných ľudí a robila zaujímavé rozhovory s celebritami.

Skúsila spievať, vyšla jej úspešná kniha (o modelkách, ako inak), prispieva aj do niekoľkých magazínov, k tomu stále fotí, predvádza, objavuje sa v televízii i bulváre.

Tiež sa venuje charite, prostredníctvom fondu podporuje afroamerické dievčatá v štúdiu na univerzitách (poskytuje im štipendiá).

Tyra Banks je jednoducho nezastaviteľná.

Osobný život

Romantické vzťahy mala so spevákom Sealom, filmovým režisérom Johnom Singletonom, hercom Willom Smithom a basketbalistom Chrisom Webberom.

V roku 2005 sa verejne priznala k tomu, že v minulosti bola vo vzťahu (bližšie to nekonkretizovala) obeťou emocionálneho zneužívania.

Banks

Zdroj: en.wikipedia.org, cs.wikipedia.org

Foto: funsshare.com, elclarin.net.ve, funscrape.com

About the author