Vrcholy a pády Janice Dickinson

Nádherná Dickinson zvykne byť označovaná ako prvá supermodelka (nie však úplne oprávnene), pretože ona sama sa tak nazvala.

Roztomilá Američanka Janice, ktorú v Spojených štátoch považovali za príliš exotickú a vymykajúcu sa svetlej, blond kráse 70. rokov, naplno rozbehla svoju pozoruhodnú kariéru v Európe, aby sa o pár rokov neskôr do rodnej krajiny vrátila ako superhviezda.

Nikdy však nezabudla a neodpustila krivdy, ktoré boli na nej spáchané. Bola a stále je posadnutá svojou tvárou. Túži, aby ju každý poznal a aby bola stále krásna.

Janice má na svojom konte vskutku nevídané úspechy, ale tak aj pády a tragédie.

Stále žije a je o nej počuť, najčastejšie z bulváru (o tom, akú novú plastiku podstúpila).

Staré fotografie dosvedčujú, že kedysi bola skutočne neodolateľná a božská. 

Nešťastné detstvo

Narodila sa v New Yorku (vraj v roku 1955; údaje o jej narodení sa líšia; sama Janice trochu o svojom veku zavádza). Neskôr sa spolu s dvoma sestrami (ona bola prostredná) presťahovali na Floridu, kde žili s matkou a otcom (rodičia mali európsky pôvod-mama Poľka, otec írsko-škótsky potomok).

Janice nemala ľahké detstvo, ale ani dospievanie. Z otca sa totiž vykľul násilník a pedofil. Matka zomrela veľmi skoro a otec si s dcérami robil, čo chcel. Jednu z jej sestier pohlavne zneužíval, z čoho sa Janice nikdy nespamätala. Neskôr, v časoch najväčšej slávy, spomínala na tú obrovskú beznádej a nenávisť, ktorú pociťovala k tyranovi. Dokonca sa mu vraj aj ponúkla, aby dal sestre pokoj, on sa jej však vysmial, že vyzerá ako chlapec. Akurát ju pravidelne bil.

Také čosi poznačí každého, na Janice ťažký život tiež zanechal svoje stopy.

V Amerike ju nechceli, v Paríži zahviezdila

V roku 1970 sa Janice presťahovala späť do New Yorku, kde chcela rozbehnúť kariéru modelky (po celoštátnej súťaži modeliek, ktorú vyhrala). V tom čase však americkú módu ovládal kult blondínok, a tak Janice niekoľkokrát odmietli aj Fordovci s tým, že je priveľmi etnická a nemá šance prebojovať sa medzi špičku.

Objavil ju však fotograf Jacques Silberstein, následne jej kroky viedli do Paríža, kde jej exotický vzhľad naopak ocenili a stala sa vyhľadávanou modelkou.

Do New Yorku sa vrátila až v roku 1978, kde pokračovala v skvelo rozbehnutej európskej kariére. Behom nasledujúcich rokov zarábala aj 2000 dolárov denne (čo bol štvornásobok štandardnej sadzby).

Neuveriteľné sa stalo skutočnosťou. Janice podpísala zmluvu s agentúrou Ford Models a súhlasila aj s obrovskou kampaňou na JVC kamery. Dickinson ale nezabudla na bolestivé odmietnutie, a preto pripravila pomstu. Čoskoro sa stala jednou z dvadsiatich modeliek, ktoré od Forda prebehli do novozaloženej agentúry Elite Model Management (nástupca Ford Agency).

Celosvetové kampane na všetko

V roku 1980 sa Dickinsonovej tvár tlačila zovšadiaľ. Bola doslova posadnutá, aby každý poznal jej tvár i meno, preto sa upísala mnohým značkám (Revlon, Dior, Max Factor, Orbit žuvačky, Keiko plavky a  iní). Bola snáď na obálke každého časopisu, nielen módneho (len na obálkach Vogue a jeho rôznych jazykových variáciách bola 37-krát!).

Neskôr, aby sa udržala vo svetle reflektorov, sa stala módnou fotografkou, založila líniu šperkov, modelingovú agentúru, objavila sa v nespočetných reality šou (Amerika hľadá supermodelku a ďalšie), pravidelne ju vídať aj v bulvárnej tlači (pre jej nespočetné milostné avantúry i plastické zákroky, ktoré od istej doby postupuje pravidelne a zlé jazyky tvrdia, že sa už na seba vôbec nepodobá).

vogue Janice

Súkromie

Zdá sa, že Dickinson nikdy neprekonala traumu z detstva. Vlečie sa to s ňou celý život.

Viedla búrlivý život aj mimo kamier. Tri skrachované manželstvá, dve deti, milenci tých najzvučnejších mien (jedným z nich bol aj Sylvester Stallone, ktorého istý čas považovala za otca svojej dcéry Savannah; testy otcovstva to však nepotvrdili), dokonca randila aj so ženami.

Nechýbal ani alkohol a tvrdé drogy (heroín), na ktorých bola dlhú dobu závislá.

Dickinson je americká celebrita, osobnosť, ktorá sa zubami nechtami drží pozornosti i zašlej krásy. Bojí sa zostarnúť, rovnako ako sa ľaká zabudnutia.

Raz o nej v Hollywoode isto natočia veľkolepý film.

Zdroj: osobnosti.cz  

Foto: seamandsoul.com

About the author