Chcete mať šmrnc? Noste košele, o ktoré je dôkladne postarané

Pokrčené pánske košele, zle vyprané škvrny od potu na golieri alebo od mastného jedla. Tak nepochybne vyzerá košeľa, ktorá nemôže byť pre muža dobrou vizitkou. Zabrániť tomu môže len dôsledná starostlivosť – šetrné pranie, sušenie, žehlenie aj uskladnenie v šatníku. S nasledujúcimi tipmi si vaše košele udržia svieži vzhľad, tvar aj dlhšiu životnosť.

So starostlivosťou začínajte hneď po nákupe

Akonáhle prídete s čerstvo kúpenou košeľou domov, vybaľte ju z krabice či obalu, zbavte ju všetkých špendlíkov, i vystuží, ktoré držia tvar košele. Následne ju dôkladne vyžehlite a zaveste na ramienko. Po prežehlení sa totiž nepekné pásiky zo skladania na košeli narovnajú a vy si tak ušetríte čas, keď sa budete chystať do práce či na spoločenskú akciu.

Pánske košele nikdy neprehadzujte cez stoličku a už vôbec ich neskladajte do skrine. Košele nie sú tričká, takže sklady sa vám potom budú len veľmi ťažko žehliť. A to v spoločnosti nevyzerá dobre.

Pred praním sa zamerajte na škvrny

Špinavú košeľu rozložte a prezrite ju. Veľmi časté sú zájdené goliere, škvrny od potu na golieroch a v podpazuší, tam sú zvyčajne aj škvrny od deodorantu. Skontrolujte tiež, či sa na košeli nenachádzajú aj škvrny od jedla či nápojov. V oblasti pasu sa pozrite, či tam nie je fľak od opasku na nohaviciach. Na nájdené škvrny nalejte pred praním špeciálny prací prostriedok. Niekedy však pomôže aj obyčajný šampón, teplá voda a dôkladné vydrhnutie v umývadle.

Ako správne sušiť pánske košele?

Či sušiť pánske košele na sušiaku alebo na ramienko, to je vecou diskusie. Oba varianty sú však k látke šetrnejšie než sušenie v sušičke. Sušenie na ramienku má výhodu v tom, že sa pánske košele menej pokrčia, neostanú na nich stopy po prehnutí alebo štipcoch ako na sušiaku a lepšie si zachovávajú tvar aj po usušení. Lepšie sú ale široké plastové ramienka, drevené a drôtené ramienka sú na sušenie košieľ nevhodné.

 

About the author