Žily na nohách: Prevencia, príčiny a možnosti liečby

Kŕčové žily na nohách patria medzi najčastejšie zdravotné problémy. Ovplyvňujú milióny ľudí po celom svete. V prípade, že sa žily na nohách neliečia, môže to viesť ku skutočne nepríjemným komplikáciám. Preto by ste tento problém podceniť nemali.

Vo všeobecnosti platí, že žily na nohách sú krvné cievy, ktoré dokážu niesť krv späť do srdca. Žily majú tiež za úlohu odstrániť odpadové produkty a zlúčeniny z tela. Preto je dôležité, aby bola zachovaná správna funkcia žíl na nohách. Tá je zabezpečená aj svalovou pumpou. Jej úlohou je poháňať krv naspäť hore, proti gravitácii.

Príčiny kŕčových žíl

Prečo vlastne kŕčové žily na nohách vznikajú? Dôvodov je hneď niekoľko. Najčastejšie ide o nedostatočnú fyzickú aktivitu. Tá totiž nedokáže umožniť svalom efektívne pumpovať krv späť do srdca, čo môže spôsobiť aj zvýšený tlak v žilách. Preto, ak nechcete mať kŕčové žily na nohách, určite by ste sa mali čo najviac hýbať. Nájdite si šport, ktorý vás baví, prípadne sa choďte každý deň aspoň prejsť do prírody. Dôvodom tohto ochorenia môže byť aj genetická predispozícia alebo hormonálne zmeny.

Správne stravovanie

Kŕčovým žilám môžete predísť aj správnym stravovaním. Konzumujte viac vlákniny a skúste obmedziť soľ v strave. To prispieva aj k udržaniu zdravého krvného obehu. Predísť tomuto ochoreniu môžete aj správnym držaním tela či podpornými pančuchami. Tie zlepšujú cirkuláciu krvi v nohách a znižujú riziko kŕčových žíl.

Čo sa týka liečby, najúčinnejším spôsobom je operácia kŕčových žíl. Tá sa môže realizovať laserom alebo chirurgicky. Závisí od zdravotného stavu pacienta. Určite by ste však tento problém mali riešiť. Inak by to mohlo viesť ku komplikáciám – trombóze, kŕčom, opuchom a iným problémom. Preto kŕčové žily na nohách nepodceňte za žiadnych okolností.

About the author