10 spôsobov, ako si vybudovať sebavedomie a pôsobiť atraktívnejšie

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako sebavedomie a úspech úzko súvisia? Sebavedomých ľudí ostatní vnímajú ako atraktívnych a prirodzene vyhľadávajú ich spoločnosť. Sebavedomí ľudia veria, že dokážu zvládnuť čokoľvek, čo im život prinesie. Vedia zariskovať, čo prirodzene vedie k odomknutiu nových príležitostí.

Niektorí zdravú sebadôveru dostanú do vienka, iní musia na nej tvrdo popracovať. Existuje však niekoľko jednoduchých spôsobov, ako pôsobiť vyrovnanejšie a sebavedomejšie. Osvojte si týchto 10 trikov a sledujte, ako na tú zmenu reaguje vaše okolie.

1.  Usmievajte sa

Úprimný úsmev dokáže rozžiariť miestnosť. Je dokázané, že to, či vás ostatní považujú za sympatických alebo nie, súvisí práve s úsmevom. S úsmevom na tvári pôsobíte atraktívnejšie a dôveryhodnejšie.

Nestačí sa však len usmievať. Aby váš úsmev mal silu, ktorú od neho očakávate, je dôležité venovať podstatnú pozornosť starostlivosti o zuby. Žiarivý úsmev vám pomôže dosiahnuť aj profesionálne bielenie zubov.

Pekný žiarivý úsmev je navyše nákazlivý. Všimnite si, ako sa správajú ostatní, keď sa na nich usmejete. Zdvihne im kútiky úst, rozžiaria sa im oči, zlepšíte im náladu, a to bez ohľadu na to, či ich poznáte alebo nie.

Úsmev pomáha nadväzovať vzťahy. Predstavte si situáciu: vojdete do miestnosti plnej ľudí. Niektorí vás vítajú s úsmevom, iní vás ignorujú a ďalšia skupina na vás bez úsmevu hľadí. Ku ktorým z nich zamierite v nádeji, že vytvoríte nové priateľstvá?

Správne! K tým, ktorí sa na vás usmievajú. A rovnako to funguje aj naopak. Keď sa na niekoho usmejete, odosielate mu odkaz, že ste priateľskí, prístupní a máte záujem ich spoznať.

2.  Sebavedomie v hlase

Pocit nervozity môže často viesť k tomu, že budete hovoriť rýchlo, len aby ste konverzáciu čo najskôr ukončili. Takto však prejavujete svoju nervozitu a neistotu.

Dobrí rečníci využívajú jeden skvelý trik, a tým je presvedčenie. Pevne sa pre niečo rozhodnú. Nezáleží na tom, čo si myslia ostatní, oni sú o tom 100% presvedčení. Toto by malo byť počuť aj z vášho hlasu. Nepochybujte o tom, čo hovoríte. Nehovorte to, čo si v skutočnosti nemyslíte. A keď už niečo poviete, stojte si za tým.

Hrajte sa s hlasom, aby ste upravili tón, tempo a hlasitosť reči. Nielen pred verejným vystúpením, tento trik využívajte aj pri osobnej alebo telefonickej komunikácii.

Byť zaujímavý znamená mať záujem o iných. Nikto nechce viesť rozhovor s niekým, kto hovorí len o sebe. Kladením otázok, aktívnym počúvaním a prejavovaním skutočného záujmu o niekoho si ľahko získate jeho priateľstvo. Zrazu sa v jeho očiach stávate zaujímaví vy.

3.  Vymeňte “nie” za “áno”

Venujte pozornosť tomu, čo si hovoríte vo svojej mysli. Zakaždým, keď vám napadne niečo ako „toto nedokážem“, nahraďte to niečím pozitívnym, ako napríklad „dám do toho maximum“. Niektorí trávia príliš veľa času hľadaním vecí, ktoré sú nemožné, aby na ne mohli upozorniť ostatných.

Negatívne vnímanie života vás drží zaseknutých v tom, čo sa momentálne deje, a nedáva vám priestor na to, aby ste našli riešenie alebo spôsob, ako sa prispôsobiť a ísť ďalej. Strácate silu a odhodlanie a zrazu vidíte problémy aj tam, kde nie sú. Takýto prístup sa potom odzrkadlí vo všetkých oblastiach vášho života, nielen v pracovnom, ale aj v tom súkromnom a intímnom.

Motivujte sa: Ako nestratiť sebavedomie v spálni?

Aby ste sa správne rozhodli, čomu povedať nie, potrebujete jasnú predstavu o svojich prioritách. Naučiť sa efektívne určovať priority vám pomôže stať sa efektívnejšími a sebavedomejšími. Pretože snaha urobiť každého šťastným je hotový recept na stres a frustráciu. A to má od atraktívnosti ďaleko.

Naučte sa myslieť pozitívne. Vďaka pozitívnemu prístupu sa aj ľudia okolo vás budú cítiť dobre a budú s vami chcieť tráviť viac času.

4.  Naučte sa rozprávať na verejnosti

Máte strach z vystupovania na verejnosti? Neviete, ako sa zapojiť do diskusie a nezosmiešniť sa? Vystupovanie na verejnosti je zručnosť, ktorú buď v sebe máte alebo nie. Existuje však niekoľko trikov, ako pôsobiť sebavedomo aj pri rozhovore s neznámymi ľuďmi:

  • Na rozhovor si vyberte toho, kto odpovedal na váš očný kontakt. Ešte vhodnejší kandidát je ten, kto sa na vás usmial.
  • Vyhnite sa pokusom začať konverzáciu s niekým, kto hovorí s niekým iným, alebo kto je aktívne zapojený do nejakej činnosti.
  • Začnite konverzáciu rozhovorom o niečom, čo by ste mohli mať spoločné.
  • Pripravte si jednoduchý priateľský pozdrav alebo otázku, namiesto toho, aby ste povedali niečo “chytré”.
  • Klaďte otvorené otázky, ktoré vyžadujú, aby druhá osoba poskytla podrobnú odpoveď.
  • Precvičujte si pozitívnu reč tela, keď hovoríte s ostatnými, ako je úsmev, očný kontakt a prikývnutie v správnom čase.
  • Pokiaľ sa nerozprávate súkromne s niekým, koho dobre poznáte, je najlepšie vyhnúť sa zdieľaniu citlivých informácií o sebe.
  • Buďte pripravení prejsť na niečo iné, ak sa úvodná téma vyčerpala. Dobrý spôsob, ako byť pripravení, je venovať pozornosť aktuálnym udalostiam.
  • Použite metódu FORD, ktorá vám dáva námety na rozhovor zo štyroch základných oblastí: rodina, povolanie, rekreácia a sny.
  • Buďte dobrým poslucháčom. Počúvanie je rovnako dôležité ako rozprávanie.

5.  Cvičte správne držanie a reč tela

Držanie tela je projekciou toho, ako sa cítite, ako vnímate seba, ľudí okolo seba a danú situáciu. Ak máte problémy so sebavedomím, ak zmeníte držania tela, môžete rýchlo zmeniť svoju náladu. Cvičte si, ako sedíte, stojíte a chodíte.

To, ako vás vidia iní ľudia, sa málokedy zhoduje s tým, ako sa vidíte vy. Rozdiel môže byť dramatický a môže negatívne ovplyvniť dojem, ktorý na ostatných urobíte.

Dávajte pozor na svoje držanie tela pri každodenných činnostiach, ako je sledovanie televízie, umývanie riadu alebo chôdza. Keď idete na nákupy, myslite na správne držanie tela. Keď sa prechádzate, pijete nápoj pri bare, telefonujete, tancujete alebo chodíte po piesku na pláži.

Tip: Chystáte sa k vode? Dajte si záležať na úprave zovňajška, aby ste sa cítili sebavedome aj medzi cudzími ľuďmi. Inšpirujte sa tipmi, ako sa obliecť na pláž.

Pozeráte sa pri chôdzi do zeme? Máte hlavu sklonenú, keď hovoríte? Namiesto toho kráčajte so vztýčenou bradou a usmievajte sa. Držte hlavu hore a udržujte očný kontakt s tým, s kým hovoríte. Takýto postoj vyjadruje záujem a dôveru.

Zozačiatku vám to môže pripadať neprirodzené, ale nakoniec si na túto sebavedomejšiu pózu zvyknete.

6.  Prestaňte sa trápiť tým, čo si myslia ostatní

Je prirodzené, že chcete, aby vás ostatní mali radi a rešpektovali vás. Ak vás však veľmi znepokojuje hodnotenie ostatných, môže to mať negatívny vplyv na vaše sebavedomie a duševné zdravie. Nedovoľte, aby vám to bránilo žiť svoj život naplno.

Ľudia majú právo myslieť si, čo chcú, rovnako ako vy máte právo myslieť si, čo chcete. Nikto však nie je do vášho života zainteresovaný tak ako vy. Len vy viete, čo je pre vás najlepšie, a to znamená, že len vy môžete hodnotiť vlastné rozhodnutia.

7.  Investujte do svojho vzhľadu

Či už to znamená kúpiť si nové oblečenie, zmeniť účes, vyriešiť problémy so zubami alebo navštíviť kozmetičku, ľudia, ktorí vyzerajú dobre navonok, sa cítia lepšie zvnútra. Je dokázané, že keď seba samých vnímate ako fyzicky atraktívnych, vníma vás tak aj vaše okolie.

Perfektný outfit vám navyše dáva pocit, že patríte do vyššej spoločenskej triedy, bez ohľadu na váš skutočný sociálny status. Prehnaná snaha zapadnúť však môže mať opačný účinok. Preto sa nikdy neospravedlňujte za svoj vzhľad. Nemusíte byť vyšší, chudší, krajší alebo svalnatejší, aby ste boli vizuálne príťažliví.

Usmievajte sa. Úprimný a priateľský úsmev okamžite zvýši vašu vizuálnu príťažlivosť. Svoje oblečenie noste s hrdosťou. Nemusí ho schvaľovať módna polícia, dôležité je, aby bolo čisté a dobre sedelo.

Dajte si záležať nielen na vrchných dieloch, ale aj na spodnej bielizni. Častokrát práve spodná bielizeň rozhoduje o tom, ako na vás oblečenie vyzerá. Nebojte sa použiť drobné triky: sťahovacia spodná bielizeň, push-up podprsenky a pod.

Kráčajte hrdo, so vzpriamenými ramenami, aby ste nielen vyzerali vyššie, ale najmä dali najavo svoju sebaúctu.

8.  Učte sa zo svojich chýb

Dôležité je aj to, ako zvládate prešľapy. Sebavedomí ľudia chápu, že nikto nie je dokonalý, a akokoľvek ste to práve pokazili, pravdepodobne to nie je koniec sveta.

Opýtajte sa sami seba: Aká dôležitá bude táto chyba o tri mesiace? Ak ste šliapli vedľa v práci, uznajte svoje chyby a poučte sa z nich. Naučiť sa elegantne zvládnuť chybu a využiť ju vo svoj prospech je cenná životná zručnosť. Pochopenie toho, čo sa to stalo, vám v budúcnosti pomôže urobiť rôzne rozhodnutia, aby sa podobné chyby už neopakovali.

Ak si neviete rady, hovorte o tom. Sebavedomí ľudia sa neboja požiadať o pomoc, pretože to vidia ako príležitosť. Príležitosť učiť sa od niekoho iného a získať nové zručnosti.

9.  Udržujte sa v kondičke

Pravidelné cvičenie si nevyžaduje veľa času a môže výrazne ovplyvniť vašu úroveň sebavedomia.

Po prvé, môže vám pomôcť schudnúť, pretože váš metabolizmus sa zvyšuje s väčšou svalovou hmotou. Môže tiež pomôcť vášmu držaniu tela. Posilnenie vašich základných svalov – ktoré zahŕňajú brušné svaly, chrbát a boky – pomáha stabilizovať chrbticu a udržiavať ju v jednej rovine.

Jednou z najväčších výhod cvičenia je, že vďaka sústredeniu a fyzickému pohybu môžete cítiť silný pocit úspechu. Či už prekonáte staré časy v behu na 100 metrov alebo si v posilňovni pridáte závažia, cvičenie vám dodá pocit hrdosti, keď prekonáte ďalšie limity. Fyzická aktivita má tiež pozitívny vplyv na vaše duševné zdravie a funkciu mozgu.

Lepšia kondička, lepšia vytrvalosť, pevné zdravie a vyformovaná postava. To všetko vám pomôže cítiť sa sebavedome.

Ak k tomu pridáte kvalitné a dobre padnúce oblečenie, je to účinný psychologický trik, ako prinútiť ostatných, aby vás vnímali ako sebavedomých a atraktívnych. Tu funguje psychológia módy, ktorá dokáže ovplyvniť váš sebaobraz, váš duševný stav, vašu náladu a dokonca aj vaše šance na úspech.

10.  Majte cieľ

Ďalšia vec, ktorá vám môže pomôcť cítiť sa sebavedomejšie, je dosiahnuť každý deň malý cieľ. Takýto, aj keď drobný úspech, vás presvedčí o tom, že dokážete takmer všetko, čo si zaumienite. Každým dňom budete viac veriť sebe a svojim schopnostiam.

Majte na pamäti svoj cieľ a choďte tvrdohlavo za ním. Je ľahké porovnávať sa s ostatnými. To je však najhorší nepriateľ sebadôvery. Navyše to môže spôsobiť, že budete vyzerať neisto.

Preto by ste sa mali sústrediť len na seba a svoju vlastnú cestu. Keď máte cieľ, keď viete, čo chcete a sústredíte sa na svoj pokrok, začnete sa menej starať o to, čo si myslia ostatní. To sa prejaví na vašom správaní, držaní tela, na vašich komunikačných schopnostiach a prezentácii seba samého.

Na záver

Naučte sa prijať sa takých, akí ste, vo vnútri aj navonok. To vedie k zdravej sebadôvere a robí vás atraktívnejšími. Pracujte s tým, čo máte. Prestaňte sa porovnávať s ostatnými a začnite akceptovať skutočnosť, že vždy bude niekto úspešnejší, atraktívnejší, vyšší alebo vtipnejší ako vy.

To však nie je dôvod, aby ste na sebe nepopracovali. Cítiť sa atraktívne a sebavedome vám pomôže zdolávať každodenné prekážky a úskalia. Keď si osvojíte tieto tipy, ako si vybudovať sebadôveru, napokon zistíte, že úsmev je pre vás prirodzený, že vaše omyly a pády vás nezrazia z kolien, že sa vám páči to, čo vidíte v zrkadle a ste s tým spokojní.

 

Eva Dedinská, Špecialista na optimalizáciu webov

 

About the author