AKO NA VÝBER LACNÝCH LETNÝCH PNEUMATÍK

Nepotrvá dlho a nastane čas výmeny zimných pneumatík za letné, akým spôsobom si však možno zvoliť také, ktoré sú kvalitné a súčasne cenovo výhodné? Prezradíme vám v nasledujúcom článku.

Čo si treba všímať pri letných pneumatikách

Platí, že letné pneumatiky majú oproti tým zimným pružnejšiu gumu, zatiaľčo ich dezén je menej hlboký a nachádzajú sa v ňom drážky, ktorých hlavnou úlohou je odvádzanie vody. S použitím tohto šikovného triku ide o pneumatiky, ktoré si nájdu použitie nielen v prípade suchej a rozhorúčenej cesty, ale aj mokrej vozovky v dôsledku dažďov prichádzajúcich počas jarných aj letných mesiacov.

Je dôležité mať na pamäti, že existuje veľká škála letných pneumatík a preto by sa vaša voľba mala zakladať v prvom rade na druhu vášho automobilu a jeho číselných údajoch uvedených v technickom preukaze. Pneumatiky sa od seba líšia v otázke značky výrobcu, záťažového a rýchlostného indexu, palivovej efektivity, úrovne hluku, bezpečnostnej triedy, ako aj výške, priemere a šírke. Dostupné sú tiež zosilnené alebo dojazdové pneumatiky.

Ako vychádzať z ceny či iných kritérií

Pri výbere pneumatík sa môžete v neposlednom rade samozrejme riadiť aj cenou, pričom v momente kúpy sa dá zamerať na akciové pneumatiky alebo pneumatiky vo výpredaji. Najlacnejšie pneumatiky sú v zásade také, ktoré sa spájajú s nižšími výdavkami, zároveň sa však svojou výkonnosťou, bezpečnou jazdou a životnosťou často vyrovnajú drahším modelom. Ak hľadáte záruku kvality, stavte na produkty uznávaných výrobcov s dlhoročnými skúsenosťami, akými sú spoločnosti Matador, Zeetex alebo Sebring.

Praktickú pomocnú ruku podávajú v tomto smere motoristom tiež testy pneumatík zamerané na jazdné vlastnosti jednotlivých modelov pri odlišnej vozovke, teda nielen suchej, ale aj mokrej ceste či na trase pokrytej snehom a ľadom. Pri testovaní sa kladie dôraz na rozličné aspekty letných alebo zimných pneumatík, ktoré využívajú majitelia osobných automobilov strednej triedy aj vlastníci SUV vozidiel. Na základe dosiahnutých výsledkoch sú neskôr modely porovnané, usporiadané a odporúčané.

About the author