Ako na zdravé zuby

Dokonalý chrup nie je otázka veku ani genetiky, ako sa kedysi tvrdilo. Krásne zdravé zuby môže mať úplne každý. A stačí na to veľmi málo. Len sa o ne správne starať. Poradíme ako.

„Našim zubom najviac škodí prítomnosť povlaku na zuboch. Ten je plný baktérií, ktoré spôsobujú dve základné ochorenia – zubný kaz a zápal ďasien a následne parodontitídu, „hovorí stomatológ Jan Stuchlík. Podľa neho je potom riešenie zubný povlak odstraňovať a to najlepšie správnym čistením.

„Nejzásadnejšie je naozaj mechanické čistenie zubov, všetky tie propagované tablety a výplachy, to už je len doplnok,“ hovorí stomatológ Stuchlík s tým, že naozaj stačí tak málo, aby sme mali zuby bez zubného kazu a vypadávania pokojne do vysokého veku.

„Napríklad za vypadávaním zubov rozhodne nie je vek, poznám ľudí, ktorí majú všetky svoje zuby bez kazu aj v osemdesiatich rokoch a nie je to genetická záležitosť. Ide o to, len sa o zuby správne starať, teda si ich predovšetkým správne čistiť, „tvrdí stomatológ Jan Stuchlík. Následne je potrebné nezanedbať preventívnu zubnú prehliadku či dentálnu hygienu.

 

About the author