Kultové modelky socialistického Československa

Aj u nás sa v minulosti riešila móda. Síce dosť oklieštene, plánovane a menej farebne ako za berlínskym múrom, no predsa. 

Do 70. rokov, kedy nastal boom v odevnom priemysle a v profesii manekýniek, sa ženám a mužom predvádzajúcim odevy hovorilo demonštrátor/ka tovaru. V 50. a 60. rokoch bolo len zopár inštitúcií, ktoré mali svoje vlastné manekýnky. Najznámejší bol Ústav bytovej a odevnej kultúry (ÚBOK).

Čo sa módnych časopisov týka, tiež ich bolo ako šafránu (Odívaní, špecializované rubriky vo Vlaste).

Až v 70. rokoch sa aj naša módna scéna trochu rozžiarila a spestrila.

Kto teda patril medzi najväčši hviezdy vtedajšej československej módnej scény a vyšliapal chodníčky súčasným modelingovým esám, ako je napríklad Eva Herzigová či Adriana Sklenaříková?

Marta Kaňovská-Pospíchalová Marta

Dáma, ktorá ma dnes už po sedemdesiatke, sa do sveta komunistickej módy dostala koncom rokov päťdesiatych. Objavili ju náhodou, na ulici si ju všimli dve zamestnankyne ÚBOK-u a pozvali ju na konkurz. Podobne náhodne sa dostala aj do filmu, kde sa spoznala s Milošom Kopeckým, s ktorým istý čas tvorili pár.

Čo sa „módnej“ dráhy týka, veci fungovali inak ako na západe. Koniec koncov, ako všetko ostatné.

Pracovala v Dome módy – cez deň za pultom, večer prehliadky. Česanie, vizáž, obliekanie, to všetko manekýnky zvládali samy. Akurát raz v Bejrúte im každej pridelili osobného kaderníka, a to bol pre Martu skutočný zážitok.

Ani finančne to nebola žiadna sláva. Platilo sa od modelu – za jeden Marta dostala 10 až 15 korún, za komplet 18-21 Kčs. Počas jednej prehliadky stihla predviesť zhruba desať modelov, takže si polepšila v priemere o 150 korún.

Nie zlé na tú dobu, ale o hviezdnych zárobkoch a sláve západných kolegýň mohli naše modelky iba snívať.

Vrcholom jej kariéry, ako aj iných manekýnok z Československa, boli prehliadky na EXPO v Montreale. To bola jedna z mála príležitostí vidieť modelingový svet vonku.

Marta sa venovala profesii manekýnky 35 rokov, dnes je hrdou babičkou a držiteľkou vysokoškolského titulu v odbore psychológia, ktorý si dorobila na Univerzite tretieho veku.

MelaniaMelánie Vančurová

Za čias svojej módnej slávy známa pod menom Lepší.

Jej hviezda zasvietila zo dňa na deň. Ako osemnásťročná prišla na konkurz do časopisu Odívaní a na druhý deň už predvádzala v Lucerne. Spočiatku s tým nemala žiadne skúsenosti, len napodobňovala skúsenejšie kolegyne. Až neskôr absolvovala školu pohybovej kultúry.

Krásu Melánie si všimli aj za hranicami, dokonca ju chceli až vo Francúzsku, aby sa stala tvárou nového parfému Dior. Lenže napokon z toho nič nebolo, nedostala povolenie vycestovať.

Jednou z mála príležitostí, kedy sa Melánii podarilo dostať za železnú oponu, boli cesty do Kuvajtu, kde sa dokonca stretla so šejkom.

Okrem toho, že bola často na titulkách našich časopisov, fotila aj pre nemecké katalógy Quelle a Neckermann, čo bol pre české dievča v tej dobe obrovským úspechom.

V Nemecku napokon aj na istý čas zakotvila, no po jedenástich rokoch sa vrátila späť do Čiech.

 Dnes má Melánia po šesťdesiatke, stále vyzerá úžasne a ostala verná aj móde, pracuje v manažmente jednej odevnej firmy.

Zdroj a foto: prozeny.blesk.cz

About the author