S novým matracov budete spať ako Šípová Ruženka

V súčasnej dobe je výber matraca veľmi skloňovanou témou, lebo veľa z vás si uvedomuje dôležitosť kvality lôžka. No zorientovať sa v základnej ponuke trhu je pomerne náročné, pretože každý materiál má svoje špecifické vlastnosti. A rozhodovať sa štýlom, že najdrahší matrac vám poskytne maximálny komfort, je tiež nezmysel. Kvalitný matrac by mal zabezpečiť anatomickú podporu tela a dostatočné prevzdušnenie lôžka. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, ako vybrať matrac, aby ste spala ako Šípová Ruženka.

Existuje nepreberné množstvo modelov, pričom sa líšia predovšetkým výrobným materiálom. A s materiálom idú ruka v ruke vlastnosti. A rozdeliť by sme ich mohli na pružinové, latexové a polyuretánové.

Pružinové matrace

Pružinové matrace sú v dvoch variantoch. K občasnému prespaniu slúži matrac s jednoduchými pružinami, ktorých je v matraci 150 až 200 kusov. Kvalitnejším prevedením sú matrace s taštičkovými pružinami, ktoré už sú vhodné na každodenné spanie. Vybrať si môžete z rôznych veľkostí, pričom na jednolôžka sú najčastejšie používané matrace 90×200 a na dvojlôžka zasa matrace 180×200. Nespornou výhodou je, že pružinové matrace dobre dýchajú.

Latexové matrace

Druhou možnosťou sú latexové matrace, ktoré sú charakteristické vysokou elasticitou. Ľahko sa prispôsobia tvaru tela, ktorému poskytujú dostatočnú oporu. Na výrobu sa používajú rôzne druhy pien, ktoré bývajú zložené zo syntetického a prírodného latexu, prípadne z kaučuku.

Polyuretánové matrace

A asi najrozšírenejšou kategóriou sú polyuretánové matrace, ktoré ponúkajú aj matrace 140×200 a matrace 160×200. Polyuretánové matrace sa vyznačujú tým, že sa v nich nedržia roztoče. Populárna je takzvaná studená pena, ktorá má väčšiu elasticitu a vyššiu priedušnosť.

Vyberte si matrac, ktorý vám bude svojimi vlastnosťami najviac vyhovovať. Jedine tak si doprajete pokojný a pohodový spánok.

Autorské právo: antonioguillem / 123RF Reklamní fotografie

About the author