Syndróm suchého oka: Civilizačná choroba?

Naše oči, sú pre nás také dôležité, a predsa im toľkokrát sami škodíme. Jedným z fenoménov posledných rokov je extrémne vysušovanie očí. Deje sa tak aj kvôli dlhému sledovaniu televízie, práci s počítačom, klimatizácii či skrátka následkom zlého životného štýlu. Toto všetko našim očiam prirodzene škodí a najčastejším prejavom býva práve vysušenie oka.

Ako mu účinne predchádzať a čoho sa vyvarovať?

 

Oči sa vysušujú aj vekom

V prvom rade si povedzme, že suché oko nás trápi aj celkom prirodzene. Je to totiž ďalší z prejavov starnutia ľudského organizmu. Obzvlášť ženy v klimaktériu sú veľmi ohrozenou skupinou, ktorú trápia problémy s extrémnym vysušovaním očí. Štatistiky uvádzajú, že syndrómom suchého oka trpí až 30 % z nich. Neprirodzené vysušovanie našich očí však môžu vyvolať aj iné javy a činnosti, ktoré už ovplyvniť dokážeme. Spomeňme tie najčastejšie…

Nesprávne návyky škodia našim očiam

Suché oko môže vyvolať práca s počítačom či sledovanie televízie, najmä, ak pritom pozabudneme pravidelne žmurkať. Počas dívania sa do monitoru totiž dokázateľne žmurkáme až trikrát menej ako pri iných činnostiach, takže zaťažené oči sa nám logicky začnú vysušovať. Rovnako tak oči vysušuje aj dlhodobý pobyt v klimatizovaných miestnostiach, cigaretový dym, ako aj niektoré kozmetické prípravky. Ak to zhrnieme, syndróm suchého oka je čoraz viac dôsledkom istého, nie celkom vhodného životného štýlu, ktorý v súčasnosti vedieme. Nepomáha ani prehnané užívanie liekov či celková psychická alebo fyzická únava.

Liečba suchých očí

Príznaky suchého oka už na sebe niekedy spozoroval asi každý z nás. Štatistiky sú neúprosné, až štvrtina populácie je na tom s vysúšaním očí tak zle, že potrebuje akútnu liečbu. V ich prípade je nutná odborná pomoc skúsených očných lekárov,  ktorí vyšetreniami zistia, aká vrstva slzného filmu v oku je narušená. Iba odborník vie spoľahlivo vyšetriť rohovku, spojivky aj ostatné vrstvy prednej časti oka, dokáže posúdiť ich stav a navrhnúť požadovanú liečbu, aby sa príznaky suchého oka eliminovali, respektíve celkom odstránili. Nik netvrdí, že je v tomto prípade nevyhnutná chirurgia oka, jednoducho je treba vyhľadať spoľahlivého oftalmológa v pravý čas a nechať si pomôcť.

Svojpomocné riešenia, prípadne porada v lekárni a kúpa očných kvapiek totiž vôbec nemusia zaúčinkovať. Často si dokonca domácou, samostatne indikovanou liečbou suchých očí viac poškodíme, ako pomôžeme.

 

Autorské právo: bialasiewicz / 123RF Reklamní fotografie

About the author