Tipy, ako hravo a zdravo meditovať

V súčasnosti viac ako inokedy potrebujeme vypnúť. Od všetkého toho stresu a technológií, ktorými sme stále obklopení. Ako ale na to?

Možno postačí stará dobrá meditácia…

Meditáciou k pokoju duše i tela

Pravidelná meditácia je jeden z rokmi overených a skutočne účinných spôsobov, ako môžeme dosiahnuť vnútornú harmóniu a v konečnom dôsledku i zlepšenie fyzickej kondície. A keďže moderný človek je všetko, len nie vyrovnaný a pokojný, a preto rozhodne jeho telo i myseľ ocenia trochu cieleného oddychu a regenerácie. V priebehu meditácie dochádza k spomaleniu nášho dychu i pulzu, zníži sa spotreba kyslíka v tele a mení sa i hladina hormónov v krvi, vďaka čomu dobijeme stratenú energiu, ba čo viac, získame iný pohľad na svet aj problémy, ktorým neraz prikladáme prehnane veľký význam.

Dobrá a účinná meditácia si však vyžaduje plné sústredenie, kvalitné miesto a dostatok úsilia, iba tak dokážeme myseľ celkom upokojiť a odpútať sa od všetkých rozptyľujúcich myšlienok.

Ako a kedy meditovať?

Otázka teda znie: „Kde a ako správne meditovať, aby sme meditáciou dosiahli želaný cieľ?“ V prvom rade si je potrebné uvedomiť, že vôbec nezáleží na tom, v akom čase sa pre meditáciu rozhodneme. Meditovať je možné kedykoľvek počas dňa, každému totiž vyhovuje niečo iné, a preto sa riaďte vždy sami sebou. Dobré je si však vybrať čas, kedy viete, že vás nebude nikto vyrušovať ani zbytočne rozptyľovať, respektíve si aspoň viete v tom čase rozkázať, že sa nikým rušiť nenecháte. Takže žiaden zapnutý mobil ani wi-fi v dosahu!

Pokiaľ o dobu trvania meditácie, spočiatku to môže byť iba 5 či 10 minút plného sústredenia na svoje vnútro, až neskôr, keď sa naučíte lepšie ovládať svoju prepracovanú myseľ, si môžete trúfnuť aj na polhodinovú meditáciu.

Domáca meditácia

Čo sa miesta na meditovanie týka, pokojne to robte aj vo vašej obývačke. Nepotrebujete ani veľa miesta, ani nič špeciálne, podstatné je skôr si uvedomiť, ako meditovať doma tak, aby ste si skutočne oddýchli. Vyberte si preto nejaký kútik, kde vás nebude nikto rušiť a ktorý bude slúžiť len na tento účel. Oblečte si niečo pohodlné, vypnite telefón aj počítač. Pri meditácii by ste sa mali cítiť maximálne komfortne, teda nech vám nie je ani horúco, ani chladno. Pomôcť navodiť tú správnu meditačnú atmosféru vám môže aj príjemná hudba či vonné sviečky.

Neskôr, keď sa zdokonalíte v spôsobe meditovania, môžete si trúfnuť aj na meditovanie vonku či vo dvojici, na začiatok je však vhodnejšie byť celkom osamote.

 

About the author