Amber Valletta – opäť jedna závislá kráska

Rodáčke z Oklahomy sa prihodilo to, čo už toľkým dievčatám modelingovej mašinérie. Podľahli ilúzii, drogám a alkoholu.

Amber, dnes 40-ročná vyrovnaná žena, matka a herečka, prehovorila o svojich najúspešnejších modelingových rokoch, kedy sa pohybovala medzi módnou elitou a pozlátko šoubiznisu ju opantalo natoľko, že sa stala závislou na omamných látkach. V 25-tich si však nastavila zrkadlo a keďže nechcela umrieť, rozhodla sa so svojou závislosťou bojovať.

Teraz o tom hovorí, pretože verí, že tým môže pomôcť niekomu ďalšiemu, kto je na rozcestí, aby sa správne rozhodol, nie ako svojho času ona.

Donútená byť modelkou

Amber Evangeline Valletta sa narodila v Arizone (1974), no vyrástla v Oklahome. S matkou, zamestnankyňou na pošte, zrejme nemala najjednoduchší vzťah, asi aj kvôli svojej zložitej povahe. Amber totiž priznala, že už od detstva mala sklony k závislosti na čomkoľvek, čo by ju vytrhlo z biednej reality. Aspoň ona to tak vnímala, nemala sa príliš rada a svoj postoj sama k sebe nezmenila, ani keď ju nadšená matka prihlásila do modelingovej agentúry. Tam si tiež hneď všimli jej potenciál, preto odcestovala do Milána nafotiť obálku pre Vogue.

Toto bol skutočne prudký začiatok kariéry pre mladé, rozpoltené dievča, ktoré túžilo študovať sociológiu. Úspechy v móde ju čoskoro prevalcovali a Amber napriek výnimočným ponukám prepadla všetkému, s čím odjakživa bojovala.

22-ročná narkomanka

Na vrchole kariéry, kedy mala na svojom konte prestížne spolupráce s Louis Vuitton, Calvin Klein, Versace, Gucci, na hudobnej stanici MTV moderovala program House of Style spolu s kolegyňou a kamarátkou Shalom Harlow, žila v Paríži a dokonca prežila románik s hviezdnym Leonardom DiCapriom, mnoho skrývala. Tvár z tituliek s miliónovými zmluvami totiž v súkromí zápasila s démonmi, ktorí nad ňou úspešne vyhrávali. Kokaín a pravidelné popíjanie ju rozložili natoľko, že už v 22 rokoch bola závislou.

O tri roky neskôr sa rozhodla zabojovať, pretože nechcela umrieť. Priznala si problém a neskôr o ňom aj otvorene prehovorila na verejnosti.

S odstupom času modelka neobviňuje prostredie modelingu, hoci nezapiera, že práve tu boli drogy vždy ľahšie prístupné a akceptovanejšie ako kdekoľvek inde.

Čistá” je už pätnásť rokov.

Herectvo

Keď sa zdalo, že navždy zostane len peknou tvárou z obálok a telom z prehliadkových mól, navyše drogovo závislou, naskytla sa herecká príležitosť. Išlo o triler Pod povrchom (2000). Svojím výkonom zaujala kritikov a filmových producentov, preto prišli ďalšie zaujímavé úlohy po boku hollywoodskych hviezd.

Zahrala si s Nicholasom Cageom v komédii Otec rodiny, s Benom Stillerom v snímke Baba na zabitie, v akčnom trháku Kurier 2 Jasonom Stathamom či v Hitch: Liek pre moderného muža.

Na konte má veľa ďalších zaujímavých titulov, najnovšie sa objavila v seriáli ABC Pomsta.

Na modeling však nezanevrela, aktuálne je tvárou značky Marks and Spencer.

Súkromie

Je po druhýkrát vydatá, svojho prvého manžela stretla ešte ako mladá modelka a vydržali spolu tri roky. V roku 2003 sa však vydala opäť, za profesionálneho hráča volejbalu Chipa McCawa, s ktorým má aj syna.

Sú stále spolu a abstinujúca Amber, dnes zanietená vegetariánka, sa okrem práce a rodiny zaujíma o starožitnosti, charitu a je veľkou futbalovou fanynkou. Ak má čas, rada si zájde do kina.

Amber

Zdroj: en.wikipedia.org, people.com, csfd.cz

Foto: kanyetothe.com, sofeminine.co.uk

About the author