Doktori radia: ako na zdravý spánok počas letných horúčav

Neznesiteľné teploty cez deň a len o trochu nižšie v noci. V takomto prostredí sa nielen zle zaspáva, ale spánok ani nie je kvalitný. Napriek tomu stačí pár drobných opatrení v spálni a vyspíte sa doružova aj počas horúcich nocí. Nechajte si poradiť od odborníkov.

Pre zdravý a kvalitný spánok sú zásadné tri faktory:

  • ticho,
  • tma,
  • teplota v spálni medzi 16 a 19 °C.

V lete je problém najmä s posledným bodom, zvyšné dva s ním ale úzko súvisia.

Vetrať, či nevetrať?

Jednoznačne vetrať, ale len ráno a večer. Ak necháte okno otvorené cez deň, bude vám do spálne prúdiť teplý vzduch. Ohrievaniu interiéru zabránia tiež stiahnuté žalúzie alebo závesy.

Pri večernom vetraní myslite na to, že vám dovnútra môže nalietať protivný hmyz. Vetrajte preto len so zhasnutými svetlami, alebo si kúpte sieť proti hmyzu.

Či necháte okno otvorené po celú noc, je čisto na vašom uvážení. V meste to môže byť kvôli hluku z ulice problém, môžete ho ale ľahko vyriešiť štupľami do uší.

Zamerajte sa na posteľ

V lete by ste sa nielen v spálni mali obklopiť ľahkými a priedušnými materiálmi. Ideálna je bavlna, ľan a rôzne prírodné vlákna. Vytiahnite preto svoje najľahšie obliečky a oblečte ich na slabú prikrývku alebo deku. Ak vám bude stále teplo, spite len pod plachtou alebo samotnou obliečkou.

Cez leto ale naozaj dostáva zabrať váš matrac. Ak nie je dostatočne priedušný, začnú sa v ňom množiť roztoče, ktoré milujú teplé a vlhké prostredie. Pri spánku na nevhodnom matraci navyše budete vstávať rozlámaní a unavení, bez ohľadu na to, či je vonku 0 alebo 30 °C.

Ako ale vybrať taký, ktorý bude dokonalou oporou pre vaše telo a navyše odolá roztočom, plesniam a ďalším nezvaným hosťom? Pomôžu vám s tým mobilné aplikácie dvoch odborníkov na zdravý spánok. Dr. Sleep a Dr. Spánok vás krok za krokom prevedú výberom matracov a vy tak ľahko nájdete ten najlepší.

 

About the author