Gia Carangi – ikona, ktorá odišla príliš skoro

Topmodelka Gia Carangi, známa pre celý svet ako GIA, mohla dokázať ešte veľa, keby nepodľahla drogám, ktoré ju pripravili predčasne o všetko, aj o život.

Divoška, ktorú milovali fotografi i publikum pre jej rebéliu a nevšednú krásu, sa napokon do histórie zapísala ako jedna z prvých slávnych žien, ktoré umreli na AIDS.

Nešťastné detstvo, osamelá Gia

Gia Carangi a jej tragický príbeh s fatálnym koncom je len dalším dôkazom, že nešťastné detstvo ovplyvní človeka viac ako čokoľvek iné. V jej prípade to boli následky opustenosti (matka odišla od rodiny, keď mala Gia 11 rokov; odvtedy ju mali v striedavej starostlivosti), ktoré nabrali naozaj príšerné rozmery. Pritom mala táto diva všetky predpoklady na to stať sa modelingovou hviezdou, aká tu dovtedy nebola.

Neskôr vysvitlo, že nielen matkin odchod, ale aj pohlavné zneužitie, keď mala len 5 rokov, ju nezmazateľne poznačili.

Raketový štart v modelingu

Aj keď na prelome 70. a 80. rokov svetu módy vládli dokonalé blondínky s modrými očami, Giu nebolo možné prehliadnuť a  ignorovať jej dokonalé krivky, neuveriteľne fotogenickú tvár, prirodzenosť, divokosť, celú jej osobnosť, takú výnimočnú a fascinujúcu.

Krásku s taliansko-írskymi koreňmi, ktorá pôvodne pochádzala z Philadelphie, objavili v sedemnástich (1977). Ujala sa jej agentúra Wilhelmina Models a ihneď sa stala miláčikom tých najlepších fotografov a návrhárov. A nielen ich, milovali ju všetci, celebrity a vplyvní boháči, každého veľmi rýchlo očarila.

Gia sa v súkromí prezentovala uvoľneným štýlom (v obliekaní, správaní, v sexe). Netajila sa svojou otvorenou sexualitou, považovala sa za bisexuálku, hoci sa šuškalo, že predsa má o čosi radšej ženy.

Rovnako tak milovala drogy. Už ako 16-ročné dievča chodila po kluboch a skúsenosť mala s takmer všetkými dostupnými drogami. Keď však naplno prepadla heroínu a začala si ho pichať rovno do žily na rukách, jej kariéra zhasla rýchlejšie ako zažiarila.

Šance nevyužila

Toľko zahodených príležitostí! Taká zničená krása!

Giu mnohí milovali, všetci ju chceli a veľmi úspešne ignorovali jej problémy s drogami. Dokiaľ to išlo. Až počas jedného fotenia s Richardom Avedonom pre Vogue, z ktorého ušla cez okno záchoda, sa zdalo, že s ňou už naozaj stratia trpezlivosť.

Dostala ale ďalšiu príležitosť, tentokrát ju fotografoval jej obdivovateľ Scavullo. I jemu však vyrobila problémy, fotenie nezvládla, bez drog bola stratená, plakala, od vyčerpania zaspala a napokon, keď sa fotky podarilo nafotiť, na snímkach boli viditeľné stopy po vpichoch na jej rukách.

Vogue síce fotky (vyretušované) uverejnil, ale dvere pred Giou raz a navždy zatvoril.

Skúšala to potom aj inde, no postupne, ako jej závislosť začala prerastať cez hlavu, odmietali ju viac a viac. Kto jej aj dal šancu, trpko to oľutoval. Nielenže jej tvár a výraz pôsobili bezducho, ale tiež sa správala veľmi nepredvídateľne. Neovládateľné výbuchy zlosti, skraty, úteky, zaspávania na fotenie a íné prehrešky nemali konca kraja. Skúsila so svojou závislosťou bojovať a nastúpila na liečenie.

drogy a Gia

Neúspešné odvykačky

Pokusov bolo viac, všetky márne. A Gia, stále ani nie tridsaťročná, padla až na úplné dno. Posledné modelingové príležitosti dostala v módnych európskych katalógoch, o titulkách Vogue a Cosmopolitan už mohla iba snívať.

Napokon ju nechceli ani tam, tak pracovala, kde sa dalo, aby napokon skončila na ulici, dobitá, znásilnená, prevezená do nemocnice.

Tam jej v roku 1986 zistili začínajúcu fázu HIV vírusu (najpravdepodobnejšou príčinou boli injekčné striekačky, ktorými si opakovane vpichovala heroín), ktorému po pár mesiacoch a nečakaných komplikáciách aj podľahla.

Stala sa tak jednou z prvých známych osobností, ktoré umreli na AIDS.

Gia umrela vo veku 26 rokov.

Filmy o jej turbulentne krátkom živote

Najznámejší je film GIA stanice HBO z roku 1998 v hlavnej úlohe s Angelinou Jolie. Tá za stvárnenie rozporuplnej supermodelky dokonca získala Zlatý glóbus. Okrem tohto filmu však vzniklo aj niekoľko dokumentov zachytávajúcich biedu i slávu krátkeho života Gie Carangi.

Zdroj: vogue.com, marieclaire.com

Foto: wineandbowties.com, lipstickalley.com

About the author