Karen Mulder – chodiaca bábika

Dokonalá, nádherná, čarovná. To sú najčastejšie prívlastky, ktorými bola v časoch najväčšej slávy blonďavá Holanďanka označovaná.

Navonok naozaj bezchybná, vo vnútri sa zhrýzajúca mnohými trápeniami.

Svojho času bola Karen Mulder jednou zo supermodeliek, ktoré miloval celý svet.

Cesta za úspechom

Narodila sa v malej dedinke pri Haagu (1970). Otec daňový úradník, matka sekretárka.

Karen vyrastala s mladšou sestrou Saskiou. Od detstva milovala spev, plávanie, plachtenie.

Keď mala sedemnásť, všimla si na rodinnej dovolenke na juhu Francúzska reklamu na súťaž agentúry Elite Model Look of the Year. V tom čase nosila strojček na zuby, a tak sa odmietla prihlásiť. Spravili to za ňu iní, poslali do agentúry jej fotky a úspech sa dostavil. Karen bola vybraná do finále, kde napokon skončila na druhom mieste. Nasledoval podpis zmluvy s Elite Model Manažment priamo v Paríži.

Už druhý rok na scéne pracovala s velikánmi módy ako Valentino, Lanvin, Christian Lacroix, Armani, Versace, Yves Saint-Laurent.

Titulka vo Vogue jej otvorila modelingové dvere naplno.

Karen bola, po boku Kate Moss, Claudie Schiffer, Cindy Crawford či Naomi Campbell, hviezdou svetového modelingu.

Karen Mulder a modelky

Najväčšie kampane

Podpísala významnú zmluvu s Guess (1991), Niveou, v roku 1992 sa upísala Victoria´s Secret.

Ďalej pracovala pre Calvin Klein, Ralph Lauren, Chloé, Revlon, Chanel.

Fotili ju len tí najlepší – Irving Penn, Steven Meisel, Patrick Demarchellier, Gilles Bensimon, Helmut Newton, Peter Lindbergh a mnoho iných známych fotografov.

Niekoľkokrát sa objavila na obálke Vogue, dvakrát za sebou sa stala tvárou plavkového výročného vydania Sports Illustrated (1997, 1998).

V roku 1997 jej vyšiel aj vlastný kalendár.

Na vrchole kariéry zarábala Karen zhruba 10.000 dolárov denne.

Milovali ju všetci, pre tvár bábiky (existuje aj Barbie s jej podobizňou), pre chôdzu gazely, pre schopnosť dokonale sa prispôsobiť a vždy vyzerať úchvatne.

Svoju veľmi úspešnú modelingovú kariéry oficiálne ukončila v roku 2000.

Spev, herectvo, depresie

Snažila sa uspieť aj ako herečka a speváčka, no nedopadlo to podľa jej predstáv. To asi tiež prispelo k jej zlému duševnému stavu, ktorý vyvrcholil v roku 2002, kedy sa pokúsila spáchať samovraždu. Našťastie, predávkovanú liekmi ju našiel v byte jej bývalý snúbenec, privolal pomoc a podarilo sa ju zachrániť (bola deň v kóme, kým sa prebrala).

Tomuto skratu predchádzali jej verejné obvinenia otca i mnohých známych mužov zo znásilnenia a z toho, že ju sexuálne obťažovali, na čo bola ona obvinená z užívania drog. Napokon ju jej sestra umiestnila na psychiatrii, kde ju zo stavov úzkostí a depresie liečili päť mesiacov.

Rodina a charita

Z najhoršieho sa našťastie dostala a v roku 2006 porodila dcérku.

Vydatá bola raz, ešte počas aktívnych modelingových rokov, no manželstvo zakrátko skrachovalo.

V roku 2007 sa po dlhšom čase objavila aj na prehliadkových mólach spolu s Lindou Evangelistou, Naomi Campbell, Helenou Christensen, Amber Vallettou, Shalom Harlow a dalšími.

Dlhé roky sa tiež venuje charite, najmä podpore chudobným detí. Dokonca kúpila zámok vo Francúzsku, kde sociálne znevýhodnené deti chodia na prázdniny. Pomáha im aj finančne.

Má byt v Paríži a dom v Monte Carle.

Karen

Zdroj: en.wikipedia.org, osobnosti.cz

Foto: listal.com, sofeminime.co.uk, uniquespecialists.com

About the author