Pattie Boyd – múza umelcov

Pattie Boyd, anglická supermodelka, fotografka a spisovateľka, sa preslávila aj svojimi manželstvami. Najprv si vzala za muža Georga Harrisona (The Beatles), neskôr Erica Claptona. Práve ona bola jeho inšpiráciou pri tvorbe svetoznámeho hitu Layla.

Prežila naozaj rušný život ako z románu (alebo ako z rokov šesťdesiatych).

Ako sa to celé začalo

Patricia Anne „Pattie“ Boyd, narodená 17. marca 1944 vo Veľkej Británii, bola prvým dieťaťom v rodine kráľovského letca. Otec musel v rámci svojho náročného povolania stále cestovať a zvyšok rodiny putoval s ním. Pattie už ako dieťa zakúsila život v Škótsku, Tanzánii a Keni .

V roku 1952 sa jej rodičia rozviedli. Matka sa však o rok na to znova vydala a s novým manželom a deťmi sa vrátili do Anglicka.

Ako menila Pattie domovy, menila i školy (istý čas bola tiež v kláštornej škole), asi aj preto hneď po dovŕšení plnoletosti zamierila do Londýna. Najprv pracovala v kaderníckom salóne, až kým ju jeden zo zákazníkov, ktorý pracoval pre módny časopis, nenahovoril na prácu modelky.

Pattie

Skúsila svoje šťastie v modelingu a našla lásku

Prácu modelky začala v Londýne, nasledoval New York a Paríž. Po tom, ako ju fotili uznávaní David Bailey a Terence Donovan, ocitla sa rovno na obálke Vogue.

Svojho prvého manžela Georga Harrisona stretla na natáčaní filmu A Hard Day Night. Najprv pozvanie na rande od známeho hudobníka odmietla (v tom čase mala priateľa), no keď sa jej opýtal druhý raz, už nezaváhala.

Vzťah mali búrlivý, nechýbali drogy, nevera a škandály. Zobrali sa začiatkom roka 1966, svedkom na svadbe im bol Paul McCartney. Pattie Boyd okrem iného priťahovali východné filozofie a náboženstvá, čím inšpirovala aj členov legendárnej skupiny.

Po čase však jej vzťah s Harrisonom stroskotal, v roku 1973 mala pomer s gitaristom Ronnie Woodom, ale až v roku 1977 sa oficiálne rozviedla. Jej aférka a následný odchod od manžela boli len odpoveďou na opakované nevery Harrisona. Neskôr taktiež prezradila, že na vine boli najmä drogy a alkohol. Práve kokaín mal Georga zmeniť natoľko, že už ho ani vlastná žena nespoznávala.

Napriek všetkému ho inšpirovala k napísaniu mnohých skladieb, napríklad I need you.

Eric Clapton

Hudobník spolupracoval s Harrisonom už od roku 1960, takže poznal aj Pattie a obdivoval ju. Ona ho však odmietala, čo speváka úplne položilo. Zložil pre ňu niekoľko piesní (aj slávnu Laylu) a z nešťastnej lásky prepadol závislosti na heroíne. Keď jej však prvé manželstvo stroskotalo, chcela dať Claptonovi šancu. V roku 1979 sa zobrali a hoci sa navonok tvárili idylicky, nikdy to tak celkom nebolo. Spevák bol totiž stále závislý, aj modelka sa priznala k užívaniu drog a popíjaniu. Závislou sa ale nikdy nestala, na rozdiel od Claptona. To nakoniec ich vzťah zničilo úplne. V roku 1984 Boyd od neho odišla (rozvod prebehol o štyri roky neskôr).

Fotografie nepodarených manželstiev

Pattie sa po zavesení modelingu na klinec dala na fotenie. Fotografovala vždy a rada, preto to bolo pre ňu úplne prirodzené rozhodnutie. Jej fotky zachytávajúce život s dvoma velikánmi hudobnej scény vystavovali v San Franciscu i Londýne. Neskôr aj v Sydney, Dubline a Toronte.

V roku 2007 jej vyšla autobiografia a že bolo o čom písať, niet pochýb. V USA sa kniha stala bestsellerom.

modelka a jej manzelstva

Zdroj: marieclaire.com 

Foto: belelu.com, thethreewisemonkeys.com

About the author