Uletené 80. roky – disko a trvalá!

Bola to éra Madonny a jej „Material Girl“ štýlu, ale i  punkové inšpirácie preneseného z konca 70. rokov, neskôr obľúbené „mrkváče“ a saká s extra vypchávkami.

Trendy určovali nadýchané a trvalou onduláciou zväčšené účesy či výrazne jasné líčenie.

Milovaná a panenská

Madonna, kráľovná diskoték dominantných pre 80. roky a tiež “star” nového módneho štýlu, ktorý napodobňovali milióny dievčat po celom svete. Bola to práve táto popová hviezda, kto spopularizoval krátke sukničky a k nim obtiahnuté legíny. S množstvom výrazných doplnkov, našuchorenými vlasmi a farbami prekypujúcim make-upom sa mohlo vyraziť do ulíc. Tento štýl reprezentovala aj Cyndi Lauper, ďalšia spevácka hviezda tej doby.

Mrkváče a vypchávky

Hore voľné, dolu obtiahnuté (tzv. „mrkváčové“) strihy nohavíc boli pre 80. roky absolútne TOP. Ak ste si k tomu dali ešte sako s neprehliadnuteľnými vypchávkami, boli ste ako z titulky módneho časopisu.

Punk, kožené bundičky a čierne linky

Inšpirácia punkom, ktorý sa do módy dostal už koncom 70. rokov, slávila úspech a obľúbenosť aj neskôr. Charakteristické bolo výrazné líčenie (najmä čierne očné linky), kožené bundy (najlepšie so zicherkami), dotrhané džínsy a drsný výraz.

Modelky – veľké hviezdy

V ešte stále komunistickom Československu bolo náročnejšie sledovať svetové módne trendy, ale kadečo sa dalo zohnať „podpultovo“, v Tuzexe alebo si to doviesť zo západného Nemecka či Rakúska.

Tak sa aj k nám dostali najnovšie vychytávky, čoraz viac preferované značky a mená krások, ktoré boli za veľkou mlákou skutočnými hviezdami svetových mól a reklám.

V tom čase sa začali presadzovať aj naše dievčatá, za všetky spomeňme priekopníčku Paulinu Pořizkovú, ktorá sa okamžite, vďaka svojej dovtedy v Amerike nevídanej slovanskej kráse, katapultovala medzi supermodelky 80. rokov. Okrem nej rezonovali mená ako Brooke Shields (u nás známa neskôr najmä z filmu Modrá lagúna) a objavila sa aj mladučká Cindy Crawford s povestným znamienkom, ktorá žiarila i v nasledujúcej dekáde. Zvučných mien však bolo omnoho viac. O nich už ale v nasledujúcich článkoch. 

80. roky

Zdroj: prirodask.blog.cz, studentpoint.cz

Foto: ona.idnes.cz, modsixties.5forum.net

About the author