Waris Dirie – z Nomádky veľvyslankyňa OSN

Bývalá úspešná modelka, dnes viac známa ako aktivistka a spisovateľka, Waris Dirie, prežila dosť na to, aby mala o čom písať. Život medzi Nomádmi v rodnom Somálsku, objavenie pre modelingový svet v McDonalde v Londýne, neskôr titulky a spolupráca s najprestížnejšími menami módneho priemyslu. Napokon sa stala veľvyslankyňou OSN.

Život ako z filmu

Waris, narodená v roku 1965 v somálskej púšti, utiekla pred vopred určeným osudom. Ako trinásťročná ušla od rodiny, pretože sa nechcela vydať za dohovoreného, omnoho staršieho muža. Dočasné útočisko našla u tety v Mogadiši, s ktorej pomocou sa dostala až do Londýna, kde bývala u bohatých príbuzných (somálskeho veľvyslanca; pomáhala tu s domácimi prácami).

Neskôr, keď mal nastúpiť nový veľvyslanec a rodina, kde pracovala, sa vrátila späť do Somálska, Waris odmietla ísť s nimi. Ostala na vlastnú päsť v Londýne, pričom sa zamestnala ako upratovačka v McDonalde. Napriek jej chabej angličtine, ktorú ale usilovne zlepšovala, si ju všimol fotograf Terence Donovan, vďaka čomu sa tmavá kráska dostala až na titulnú stranu Pirelliho kalendára.

Tým sa odštartovala jej veľmi úspešná modelingová kariéra.

Z modelky aktivistka

Waris Dirie svoju prácu modelky, vďaka ktorej sa stala známou a zarobila slušné peniaze, brala len ako ďalší krok niekam ďalej. Spočiatku toto zakríknuté dievča s ohromujúcou krásou veľa vecí v západnom svete nechápalo. Pôvodne chovala kozy kdesi medzi Nomádmi na púšti a zrazu ju všetci obdivovali a vyzdvihovali jej ženskosť.

Práve s ňou mala Waris problém. Ženská obriezka, ktorú ešte ako dieťa podstúpila, ju totiž nezmazateľne poznačila. O tom však prehovorila až neskôr.

Počas jej najúspešnejších modelingových rokov pracovala pre Chanel, Levi´s, L´Oreal, Revlon.

V roku 1987 si zahrala menšiu úlohu v bondovke Dych života.

Predvádzala nielen v Londýne, ale aj v Paríži a New Yorku.

Nechýbala v magazínoch Glamour, Vogue či ELLE.

V roku 1995 o nej BBC natočila dokument Nomádka v New Yorku.

Už o dva roky neskôr v rozhovore pre Marie Claire nahlas prehovorila o hroznej traume, ktorú ako päťročná zažila, a teda o ženskej obriezke, v Afrike stále úplne bežnej a tolerovanej praktike.

V tom istom roku (1997) sa stala veľvyslankyňou OSN v boli proti ženskej obriezke. Pri tejto príležitosti konečne navštívila aj svoju matku v rodnej krajine.

Úspešné knihy a nekončiaci boj za lepší život afrických žien

Aj svojou knižnou tvorbou sa Waris snaží prispieť k zvyšovaniu povedomia ľudí na celom svete. Knižný debut Púštny kvet (1998) sa stal medzinárodným bestsellerom. Neskôr bol aj sfilmovaný (Waris v ňom hrala etiópska supermodelka Liya Kebede). Aj ďalšie knihy – Svitanie nad púšťou, Dlhý list mame a Deti púšte zaznamenali obrovský čitateľský ohlas a tiež poslúžili v kampani proti obriezke.

V roku 1997 zanechala modeling úplne, aby sa mohla naplno venovať humanitárnej a autorskej činnosti. V roku 2002 založila vlastnú nadáciu, ktorá sa zaoberá osvetou. Hovorí o nebezpečí a zdravotných dôsledkov ženskej obriezky, ktoré sú nezvratné a pretrvávajú po celý život obrezanej ženy.

Tiež stála pri zrode nadácie Svitanie v púšti, ktorej cieľom je získavať finančné prostriedky na výstavbu škôl a lekárskych zariadení v Somálsku.

Spolu s francúzskym magnátom Francois-Henri Pinaultom a jeho ženou, hollywoodskou hviezdou Salmou Hayek, založili v roku 2009 nadáciu PPR na ochranu ženskej dôstojnosti a práv všetkých žien.

Za svoju humanitárnu činnosť dostala mnoho ocenení.

Osobný život

Celý jej život sa točí stále okolo jedného, okolo jej zmrzačeného tela a neschopnosti prežívať isté veci naplno. Napriek tomu má jedného syna (narodil sa v roku 1997), s ktorým žije vo Viedni.

Svoju prácu pre OSN, ako aj ostatné charitatívne aktivity, berie ako splnenie celoživotného sna a poslanie, ktoré i jej samej pomáha lepšie sa vysporiadať s tragédiou (ženskou obriezkou), ktorá ju v detstve postihla a neodvratne poznačila.

Zdroj a foto: dailymail.co.uk

About the author