Andie MacDowell – z modelky herecká hviezda

Andie MacDowell bola pred veľmi úspešnou kariérou herečky rovnako známou modelkou. V 80. rokoch bola tvárou billboardov i celonárodných reklamných kampaní, vďaka čomu si ju všimli aj v Hollywoode. A dobre urobili. Andie sa podarilo, ako jednej z mála úspešných modeliek, prepracovať medzi hereckú špičku.

Detstvo

Rosalie Anderson (Andie) MacDowell sa narodila 21. apríla 1958 v Gaffney (Južná Karolína). Bola najmladšou zo štyroch sestier.

Detstvo nemala najľahšie, rodičia sa rozviedli, keď mala Andie len šesť rokov a s tým prišli problémy. Matka totiž rozvod nezvládla a začala priveľa piť.

Andie sa preto radšej sústredila na školu a divadlo. Už počas stredoškolského štúdia bola členkou divadelného súboru.

Nasledovalo štúdium na Columbijskej univerzite, ktoré  však v druhom ročníku prerušila kvôli podpísaniu kontraktu s agentúrou Elite Model Management.

Modeling

Následne prišlo sťahovanie do New Yorku a rozbehnutie neplánovanej kariéry modelky.

Na začiatku roku 1980 už fotila pre Vogue a objavila sa v reklamných kampaniach Yves-Saint Laurent, Armani (parfémy). Bola tvárou mnohých prestížnych značiek a produktov, ktoré zdobili veľké billboardy až na Times Square.

Najmä celonárodná reklama pre Calvin Klein upozornila masy na krásnu modelku s hereckými ambíciami a talentom.

Herectvo

V roku 1984 oslovili Andie MacDowell s ponukou obsadenia do veľkofilmu Legenda o Tarzanovi. Andie sa svojej úlohy zhostila nad očakávania a nebola len okrasou. Museli ju však predabovať inou herečkou (Glenn Close), pretože jej silný južanský prízvuk nekorešpondoval s úlohou Angličanky, ktorú vo filme stvárnila.

Po výnimočnom debute sa dala na štúdium herectva, aby sa stala plnohodnotnou herečkou.

Čoskoro sa drina a odhodlanie vyplatili. Do svojho nezávislého filmu SEX, LŽI A VIDEO (1989) ju oslovil režisér Soderbergh. Vďaka úlohe v kvalitnej snímke získala prestížne filmové ocenenia, aj nomináciu na Zlatý glóbus.

Ďalej si zahrala v romantickej komédii Zelená karta, kde s ňou účinkoval Gérard Depardieu.

Hitom bola aj akčná komédia HUDSON HAWK z roku 1991 s hviezdnym Bruce Willisom.

Najviac sa však preslávila romantickými komédiami, medzi ktorými vynikájú Štyri svadby a jeden pohreb a za zmienku stojí aj Na hromnice o deň viac.

Andie MacDowell účinkovala v množstve televíznych filmov (Hallmark), seriálov a dodnes je aktívna aj v modelingu (L´Oreal Paris).

Súkromie

Jej prvým manželom bol model Paul Qualley (stretli sa pri spoločnej reklame pre Gap). Vzali sa v roku 1986, mali syna a dve dcéry. Rozviedli sa v roku 1999.

Potom si MacDowell v roku 2001 zobrala podnikateľa Rhett Hartzoga, ani tento zväzok však nevydržal (rozišli sa v roku 2004).

Aj keď jej to s mužmi príliš nevyšlo, stále je krásnou a obdivovanou ženou, ktorú zbožňujú milióny fanúšikov.

Andie MacDowell

Zdroj: en.wikipedia.org, csfd.cz

Foto: poptower.com, lorealparis.ca

About the author