Donyale Luna – tragický príbeh svetoznámej čiernej modelky

Jej náhla kariéra rýchlo vystrelila a ešte rýchlejšie zhasla. Donyale Luna, neprávom zabudnutá prvá Afroameričanka, ktorá vychodila cestičky takým esám ako Iman a Naomi Campbell, bojovala v 60. rokoch  s predsudkami, aby napokon prehrala boj s drogami.

Rozporuplné prijatie

V roku 1964 sa v New Yorku objavilo zjavenie. Vysokánska, plochá, nohy do X, predĺžené prsty, nádherná karamelová pleť, mandľové oči, oválna tvár s plnými perami.

Takto prvýkrát uvideli Donyale Lunu v magazíne Harper Bazaar, kde sa neskôr objavila aj na obálke a bola vôbec prvou černoškou, ktorej sa to podarilo.

Školáčka z Detroitu, ktorú našli zhodou okolností práve v roku, keď sa v Spojených štátoch prijal zákon zakazujúci diskrimináciu na základe rasy.

Naozaj najvhodnejší čas zrušiť predsudky a „biely monopol” aj v móde.

Nancy White (Harper Bazaar) bola taká ohromená jej krásou, štruktúrou kostí, fascinujúcim držaním tela, že hneď na úvod roku 1965 ju dala na titulku ich časopisu.

Vstúpili tým do histórie, bola totiž prvou modelkou tmavej pleti na obálke svetoznámeho módneho magazínu.

Spolupracovala najmä s Richardom Avedonom, ktorý bol z práce s Donyale nadšený, no v rasovo nezjednotenej Amerike sa našli aj iné reakcie. Tak či onak, vyslúžili si pozornosť a vďaka tomu konečne aj dievča inej pleti vstúpilo do vrcholnej módy.

Donyale Luna

Tŕnisté úspechy

Dá sa povedať, že Donyale, neskazené a jednoduché dievča sa vo veľkom svete pokazilo. Prepadlo ilúzii, alkoholu, drogám, ktoré ju pomaly, no isto ťahali na dno.

Len krátko nato, ako sa jej začalo dariť, stala sa jej rodičom tragédia a modelka rodinné problémy riešila práve drogami. Mnoho slávnych priateľov (Andy Warhol – zahrala si v jeho avantgardných filmoch, no najviac ju preslávila rola vo Felliniho filme Satyricon; Miles Davis a iní) ju utešovalo, no tým jej zároveň aj škodili. Vo voľnomyšlienkárskych 60. rokoch sa požívanie LSD a iných omamných látoch vnímalo ako prejav protestu, slobody, no mladá modelka to preháňala.

Jej sľubne rozbehnutá kariéra tak (nielen vinou drog) začala upadať. Američania z južanských štátov odmietali Afroameričanku na obálkach časopisov, bojkotovali ju, ale aj všetkých, čo s ňou spolupracovali. Inzerenti z daných štátov rušili reklamy, predplatné. Nancy White, šéfka Harper Bazaaru sa toho naľakala a zakázala Avedonovi ešte niekedy fotiť Donyale na obálku ich časopisu.

Preto ešte v roku 1965 Donyale Luna odišla do Londýna, kde ju prijali s otvorenou náručou. Stala sa hitom, každý ju chcel. Fotil ju slávny David Bailey, no tiež William Klein a Helmut Newton.

Zoznámila sa i so Salvadorom Dalím, ktorý ju prirovnal k Nefertiti.

V roku 1966 prišiel ďalší zápis do histórie. Donyale sa stala prvou černoškou na obálke Vogue (britské vydanie).

Komplikovaná osobnosť

Fascinujúca zvonku i vo vnútri. Donyale vyvolala rozruch všade, kam vstúpila. Rovnako tak príbehmi, polopravdami či úplnými výmyslami, stále inými, ktoré rozprávala, kde prišla.

Vyžívala sa v pohrávaní s vlastnou fantáziou a poslucháčmi, ktorých kŕmila nezmyslami o svojej osobe.

Úspechy v Británii jej zaručili prílev celebritných priateľov, s ktorými vymetala divoké večierky. Mick Jagger, Michael Caine, Mia Farrow, Brian Jones (tiež z Rolling Stones, s ním aj chodila).

Sama Jackie Kennedy k nej raz prišla v klube v New Yorku, aby jej povedala, aká je nádherná.

Nebyť liekov a drog, ktoré počas celej doby užívala, jej kariéra a úspechy sa mohli do dejín zapísať ešte výraznejšie.

Predčasný koniec

Donyale sa k drogám (LSD) verejne priznávala, dokonca si ich pochvaľovala. V roku 1969, kedy žila s hercom Klausom Kinskim, už bola vysoko závislá a nadmerné požívanie drog začalo ovplyvňovať aj jej prácu.

Bola čoraz viac nedôsledná, nechodila na schôdzky…

Jej búrlivý život ju dostihol priskoro. Vo veku nedožitých 34 rokov sa predávkovala heroínom, zanechala skvostnú kariéru, ale aj 18-mesačnú dcérku.

Zdroj: fashion.telegraph.co.uk

Foto: queensofvintage.com

About the author