Nedržte svoje dieťa vo vatičke

Risk, zvedavosť a adrenalín patria k životu. Výnimku netvoria ani deti či adolescenti. Držať svoju ratolesť v sterilnom prostredí bez akýchkoľvek nástrah je nielen nezmysel, ale ani to nie je možné. Objavovanie nových vecí, šantenie, behanie a skúšanie. Toto všetko a omnoho viac je pre detstvo predsa tak príznačné. Nikto učený z neba nespadol a každý sa najlepšie poučí z vlastných chýb. Prehnanou starostlivosťou môžete dieťaťu iba viac uškodiť. Pohyb na čerstvom vzduchu je pre rýchlo sa vyvíjajúce detské telíčko nevyhnutý. Prehltnite teda šomranie, keď drobec opäť príde s roztrhaným nohavicami a radšej mu pripravte zábavné leto. To dokážu garantovať napríklad aj moderné a stále žiadanejšie trampolíny

Risk nás učí, posilňuje a posúva vpred

Áno, urobte to! A bez výčitiek, prosíme. Nikto Vás nebude pokladať za horšieho rodičia len preto, že svojmu dieťaťu sem-tam povolíte nejakú „bláznivosť“. Tým, že ho necháte robiť aj zdanlivo riskantné kúsky (adrenalínovejšie športy, skákanie na trampolíne či lezenie po lane), mu totiž pomáhate zvyšovať jeho sebavedomie. Rovnako ho vediete k láske k pohybu, čím predchádzate u neho srdcovocievným chorobám spôsobeným sedavým spôsobom života. V dnešnej počítačovej dobe už aj malým deťom hrozí nadváha a ochorenia s ňou súvisiace.

Úzkostlivá doba, úzkostliví rodičia, ustráchané deti

Nie je to len o tom, že sa bojíme pustiť dieťa na väčšiu preliezačku či samo na bicykli. Úzkostlivosť moderných rodičov dosiahla taký bod, že zatiaľ čo v roku 1970 chodilo až 86 % detí do školy bez sprievodu, v súčasnosti je to len chabých 25 %. To vyplynulo z nedávneho prieskumu, ktorý sa uskutočnil vo Veľkej Británii. Áno, je pravda, že doba sa výrazne zmenila, no priznajme si to, rodičia oproti minulosti predsa len svoje deti o niečo viac „ofukujú“.

Sprievod do školy súvisí často so vzdialenejším dochádzaním, avšak ešte častejšie so snahou zabezpečiť deťom čo najvyšší komfort. Večným vozením a nespustením z očí však bránime deťom vyskúšať si vlastné sily a naučiť sa spoľahnúť na seba.

Výsledkom pre našu spoločnosť sú potom nesamostatné a bojazlivé deti, ktoré neraz v období puberty z toho všadeprítomného bezpečia vyletia privysoko a skúšajú nepoznané. Zrazu chcú všetko dobehnúť a bohužiaľ, mnohokrát to končí fatálnymi následkami.

Vonku sú nebezpeční cudzinci

Aj takýmto tvrdením ospravedlňujeme držanie detí v bezpečí našich domovov a áut, pritom štatisticky hrozí deťom práve v aute vyššie riziko nehody ako napríklad na detskom ihrisku. A ani doma to už nie je celkom bezpečné. Deti, schované čoraz častejšie v kyberpriestore, nie zriedka natrafia v internetovom svete na rôzne indivíduá. 

Takže, čo je horšie a nebezpečnejšie? Vysedávať doma za počítačom a priberať, alebo športovať, chodiť medzi „živých“ ľudí, a hoci i s poraneným kolenom, no aj tak zaspávať s úsmevom?

Nechajme svojim deťom priestor, opatrne ich veďme k samostatnosti a naučme sa im dôverovať.

Zdroj: theguardian.com/lifeandstyle/2015/jun/14/should-i-let-my-child-take-more-risks

Foto: freedigitalphotos.net/images/face-of-baby-asleeping-on-bed-photo-p168237

About the author