7 dôvodov prečo by ste mali začať robiť strečing

Trénovanie flexibility je nesmierne dôležitým, no častokrát prehliadaným komponentom fitnes starostlivosti o telo. Nespočet štúdií potvrdzuje krátko i dlhodobé benefity rôznych typov strečingu – statického aj dynamického. V tomto článku si povieme, prečo by ste určite mali začať strečovať a toto odporúčanie si doložíme siedmymi nepriestrelnými dôvodmi. Nedajú naň dopustiť ani tí najúspešnejší športovci, tak prečo nie vy? Začíname jednotkou.

Znižuje bolesť a stuhnutosť svalstva

Zvýšené svalové napätie môže prispievať k diskomfortu celého tela. Je však preukázané, že pravidelné vykonávanie statického strečingu znižuje stuhnutosť svalových vláken a znižuje bolesť svalových partií. Pomáha aj ľuďom s chronickými bolesťami krčnej alebo dolnej chrbtovej oblasti. Ak niekoho trápia časté svalové kŕče, strečingom si môže uľaviť a znížiť ich frekvenciu. Pre profesionálnych športovcov, ako sú napríklad futbalisti, je nenahraditeľným, pretože pri enormnej svalovej záťaži pôsobí na ich svaly ako liek. Po ohrisku sa preháňajú takmer každý deň, čo ich svaly musia zvládať.

Zlepšuje zdravie

Pravidelnými stečingovými cvičeniami, statickým alebo dynamickým strečingom, prípadne PNF strečingom (pasívny strečing na odstraňovanie disbalancií) zlepšujete svoje celkové zdravie, ktoré sa v značnej miere odvíja aj od funkcie svalov. Výborná je napríklad aj jóga. Strečing znižuje krvný tlak, upokojuje srdcový tep a dýchanie v stavoch fyzickej námahy.

Zlepšuje pohybový rozsah

Kombináciou tých správnych strečingových cvičení môže atlét i bežný človek zvýšiť svoj pohybový rozsah. Výbornou pomôckou na zlepšenie účinkov strečingu je aj masážny valec. Panvový a ramenný kĺb sú rozhodujúcimi v otázke pohybu a práve na tie strečing účinkuje. V drvivej väčšine športov je pohybový rozsah rozdielom medzi úspechom a neúspechom.

Profesionálni futbalisti sú príkladom atlétov, ktorí musia mať dokonalý pohybový rozsah, a to z jednoduchého dôvodu – aby zachytili rozhodujúcu loptu skôr ako súper. Pravdepodobne najviac atletickým futbalistom je Cristiano Ronaldo, ktorý má pohybový rozsah väčší ako ostatní. Vo svojom dennom cvičebnom pláne nikdy nevynechá strečing. Počas zápasu teda získava už takmer prehraté lopty, strieľa góly z ťažkých pozícií a častokrát rozhoduje o víťazovi, čo sa prejavuje, keď dôjde  na športové tipy na futbal. Strečing je vskutku výborným doplnkom tréningu kohokoľvek, amatéra alebo profesionála, a zlepšuje výkonnosť.

Zvyšuje výdrž

V prípade, že strečing zahrniete do svojej poctivej cvičebnej fitnes rutiny, tak vám môže pomôcť nielen vo zvýšení výdrže, ohybnosti a sile, ale i svalovej rýchlosti. To sú všetko atribúty, ktoré by ste očakávali od najlepších športovcov. Bez nich sa skutočne nezaobídu.

Upravuje krvný obeh a cirkuláciu krvi v tele

Pravidelný strečing pomáha v regulácii krvného tlaku a cirkulácii tejto životodarnej tekutiny v ľudskom tele. Okrem prúdenia krvi telom sa zlepšuje aj prenos kyslíka naprieč svalstvom, čo je nesmierne dôležité pri športoch, kedy sú hlavné svalové partie namáhané takmer bez prestávky po dlhú dobu.

Zmierňuje opotrebovanie kĺbov a znižuje riziko ich poškodenia

Keď sa svaly stávajú chronicky stuhnutými a napätými, protiľahlé svalstvo zoslabne a nepomáha kĺbom v takej miere, ako pred tým. Tie sa nadmerne opotrebovávajú a môže na nich dokonca dôjsť k poškodeniu. Pravidelným strečingom zabezpečíte, že oba protiľahlé svaly si zachovajú rovnakú silu a dovolia tak kĺbu, aby sa pohyboval do všetkých smerov účinne, voľne a bez zbytočnej námahy a stresu.

Zvyšuje kvalitu života

Na záver najobšírnejší a najďalekosiahlejší dôvod – strečing zlepšuje život. S vekom na každého z nás doľahnú nejaké tie problémy s niektorou z končatín, kolenami, kĺbmi alebo svalmi. Ak však budete pravidelne strečovať, a to v akomkoľvek veku, zvýšite si flexibilitu a životnosť svojich kĺbov a svalov, čo zlepší celkovú kvalitu vášho života. Futbalisti si takto predlžujú kariéru. Čo na to vravíte, presvedčili sme vás?

 

About the author