Ako sa cítiť lepšie a sebavedomo aj s atopickým ekzémom

Atopici, trpiaci ekzémami, majú napnutú, extrémne svrbiacu pokožku, na ktorej sa objavuje začervenanie a často dokonca až šupiny či takzvaná „krokodília koža“. Tieto prejavy sa často objavujú na viditeľných miestach, napríklad na tvári, v okolí očí a úst, čo pochopiteľne môže spôsobovať aj psychické problémy a znižovanie sebavedomia.

Ženy vs. Muži

Ženy týmto problémom trpia oveľa častejšie než muži. Je to dané najmä tým, že ženské sebavedomie je tvorené predovšetkým jej atraktivitou, to podporuje aj fakt, že muž si najčastejšie vyberá svoju partnerku podľa jej vzhľadu. Od ženy sa očakáva upravený vzhľad a pleť bez problémov a čo najmenším počtom vrások.

Naopak u muža je sebavedomie tvorené výkonom, či už pracovným, kariérnym, alebo fyzickým. Možno práve preto je vyrovnanie sa s týmto problémom pleti pre neho oveľa jednoduchšie ako v prípade ženy.

Avšak stres spôsobený atopickým ekzémom môže jeho prejavy aj zhoršiť. V tomto prípade sa nachádzame v začarovanom kruhu. Ako sa teda s ním teda môžeme vyrovnať a cítiť sa sebavedomejšie?

Nebojte sa ísť von

Ľudia, ktorí trpia týmto problémom sa často vyhýbajú kontaktu s ostatnými ľuďmi a radšej trávia svoj čas doma, schovaní pred svetom.

Nebojte sa vyraziť von a tráviť čas so svojimi priateľmi. Oni totiž vidia vaše pozitíva, vedia, prečo si vás vážia a na akom základe vás majú radi. Môže to byť váš humor, úžasné príbehy alebo charakter bútľavej vŕby a vždy sa k vám chodia vyrozprávať alebo po radu.

Presvedčte sa sami

Skúste sa sami zamyslieť nad tým, čo sa vám v živote podarilo. Je to kariéra alebo úžasná rodina? Nebojte si sami pre seba nahlas povedať, v čom ste dobrí a akí ste: „Som milá, spoľahlivá, vtipná, viem výborne variť,..“

Pomôžte svojmu sebavedomiu

Aj s atopickým ekzémom sa môžete nalíčiť a dodať si tak trošku sebavedomia. Je však potrebné myslieť na to, aby sme pleť zbytočne nedráždili a nezaťažovali. Preto voľte pri výbere produktov opatrne a radšej z lekárne.

A hlavne nezabudnite svoju pleť aj hydratovať a používajte produkty určené pre atopikov.

About the author